Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... fortare intocmire cerere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

fortare intocmire cerere

Buna seara! lucrez intr-o institutie privata de invatamant,ca secretara, iar avocatul angajat al acestei institutii imi solicita sa completez cate o cerere tip pentru fiecare elev care nu a achitat ratele scolare.Mentionez ca imi solicita sa completez cererea tip cu urmatoarele date: - numele si prenumele pers. debitoare, domiciliu, an scolar, grupa, specializare, rate restante;
- la mentiuni: "intocmit de numele si prenumele in clar ale pers. care a completat doc. si semnatura".(adica numele meu ca secretara).
Mie nu imi suna deloc legal aceasta solicitare din partea avocatului,atata timp cat elevul debitor nu solicita nimic si cererea nu eset semnata de acesta, va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez.Va multumesc!

Adresati in scris cabinetului de avocat o cerere ca sa va raspunda in scris temeiul legal al solicitarii sale.
va multumesc pt raspuns, i-am transmis avocatului printr-un email ca legal o cerere se completeaza de catre solicitant , dar tot insista sa ii trimit cererile completate de mine cu acele date si insista ca eu nu completez cererile in numele elevilor atatta timp cat mentionez mai jos ca eu am completat cererea.Cu toate acestea, nu sunt de acord atata timp cat prin cerere nu se solicita nimic....practic, i-as da cereera cu datele elevului iar la "va rog sa-mi aprobati:......................................." cerera va ramane cu randul liber, probabil avocatul doreste sa scrie ulterior ceva acolo.
Nici eu nu inteleg ce vrea.
Ar fi bine sa va dea numar de inregistrare la cerere sau sa o trimiteti prin posta cu confirmare de primire.
Sa va raspunda in scris.
Nu mi se pare corect sa cereti ceva ( nici nu stiti ce) in numele cuiva fara sa fiti imputernicita de respectivul elev in numele cui cereti.
Directiunea ar trebui sa ceara elevilor care inregistreaza restante sa plateasca sau sa completeze acele cereri.
da, asa consider si eu de cuviinta, numai elevul isi poate intocmi o cerere, am uitat sa va spun un lucru, avocatul doreste sa ii dau cererile cu nr de inregistrare, deci eu o completez cu datele elevului, fara a solicita ceva, eu o semnez ca am prelucrat-o si tot eu ii voi da nr de inregistrare; semnez ca am prelucrat o cerere fara obiect? eu consider ca daca fac acest lucru, risc sa intru sub incidenta codului penal, puteti va rog sa imi spuneti unde gasesc o reglementare juridica in privinta intocmirii si prelucrarii unei cereri? va multumesc!