Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul de sesizare pentru efectuarea cercetarii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul de sesizare pentru efectuarea cercetarii disciplinare prealabile

Art. 280 din Legea Educatiei, alin. 3-"Orice persoană poate sesiza unitatea de învăţământ/instituţia de învăţământ cu privire la săvârşirea unei fapte ce poate constitui abatere disciplinară. Sesizarea se face în scris şi se înregistrează la registratura unităţii/instituţiei de învăţământ."
Art. 252 din Codul Muncii, alin. 1-" Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei."

Daca au trecut 6 luni de la savarsirea abaterilor prezumate, nu mai am dreptul de a depune sesizare, iar angajatorul este obligat sa nu inceapa sau sa inceapa oricum cercetarea disciplinara prealabila?
Cum vedeti dreptul de a sesiza unitatea de invatamant in corelatie cu inceperea cercetarii disciplinare prealabile? Legiuitorul prevede expres conditii limitative pentru sanctionare disciplinara, nu si pentru sesizare sau cercetare disciplinara prealabila.
Referitor la sesizare o puteti depune daca in lege nu se prevede un anumit termen, dar sesizarea va fi clasata daca s-a depasit si termenul de 6 luni de la data savarsirii abaterii disciplinare.