Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot porni un proces pentru marturie mincinoasa ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot porni un proces pentru marturie mincinoasa ?

Am un proces in care 2 martori au depus marturie mincinoasa evidenta, a caror sustineri din declaratii sunt neconforme cu documente oficiale,pe care le detin. Se poate incepe un proces in penal impotriva lor, desi procesul civil in care au depus marturie mincinoasa se afla doar in apel, neavand sentinta definitiva, ci doar taraganandu-se si dn cauza marturiei lor? Avocatul partii opuse ar dori ca unul din martori sa mai depuna niste minciuni, desi prima lui declaratie este plina de asa ceva, acest maror fiind si autorul moral al inselaciunii care a generat acest proces, fapt declarat de acesta (expresia este "..am sfatuit-o pe defuncta sa incheie acest contract de intretinere, deoarece nu putea fi intretinuta de nepotul ei, deoarece acesta ere barbat si se jena...)
Aveti dreptul de a depune plangerea penala.
Se vor face cercetari si se va stabili...