Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Declaratii de martor mincinoase
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Declaratii de martor mincinoase

Sunt suspect intr-un dosar penal in curs de cercetare. Am studiat dosarul la politie si am constata ca marorii au dat declaratii mincinoase impotriva mea. Ce ar trebui sa fac acum ? Sa fac o plangere penala impotriva acestora (avand in vedre ca plangerea se poate depune in termen de 3 luni de la savarsirea faptei) sau sa las lucrurile deocamdata asa si sa pun problema marturiei mincinoase in fata judecatorului? Daca cazul nu ajunge prea repede in fata judecatorului nu va fi prea tarziu sa invoc marturiile mincinoase ale martorilor? In ofiterul de politie care cerceteaza cazul nu am nici cea mai mica incredere pentruca cel care mi-a facut plangere este un ofiter la S.I.P.I. si ei sunt pe-o mana. Ma gadesc ca judecatorul va fi mai impartial!
flomrco47, utilizator
Singura solutie legala este sa formulati plangere penala(nu plangere prealabila-doar aceasta este supusa termenului de 3 luni de la data la care persoana vatamata a aflat de savarsirea faptei)ptr.infratiunea de marturie mincinoasa prevazuta si pedepsita de art.273 NCP.
Deocamdata nu are rost, exercitati-va dreptul la aparare si formulati-va toate apararile necesare pentru a demonta acuzatiile.
Daca aveti probe in sensul ca martorii audiati nu declara adevarul, le puteti depune in acest dosar.
In functie de solutia dispusa la finalul cercetarilor, depuneti atunci plangere penala.
Prescriptia raspunderii penale in cazul infractiunii de marturie mincinoasa in varianta simpla, este de 5 ani.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc mult pentru raspunsurile primite. Acum stu ce si cum sa procedez.