Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli cu achizitiile de stocuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli cu achizitiile de stocuri

O firma are ca activitate principala 4511-Comert cu autoturisme si autovehicule usoare ,va rugam sa-mi comunicati daca in contabilitatea societatii noastre cheltuiala inregistrata in contul 6583 este o cheltuiala deductibila, avand in vedere ca : 6583 este o cheltuiala aferenta obiectului de activitate,mijloacele fixe se vand in maxim 1 luna (fara amortizare)si cred ca, cheltuiala indeplineste conditiile legale pentru a fi scazuta din venituri, in scopul determinarii profitului impozabil.
Exemplu :

Cumparare mij.fix :

201 (mij.fix) = 404 (furnizor de imobilizari) 10.000 lei

Vanzare mij.fix :

4111 (client) % 16.200 lei

7583 10.000 lei

704 (dif.marja) 5.000 lei

4427 (aplicat doar dif.marja) 1.200 lei

6583 (chelt.cedare active) = 201 (mij.fix) 10.000 lei

121 = 6583 10.000 lei

Inregistrarea in contul 6583,este o cheltuiala deductibila ?Multumesc!
Buna ziua,

In conditiile in care achizitiile dvs. sunt in scopul vanzarii, dat fiind obiectul de activitate, acestea nu ar trebui inregistrate in conturile de imobilizari ci in cele de stocuri(371).
Cheltuiala cu achizitia stocurilor este cheltuiala deductibila la caculul profitului impozabil. In opiniia mea va trebui sa reclasati aceste achizitii din categoria activelor imobilizate in cea a activelor circulante(active cu ciclu de rotatie mai mic de un an).

Numai bine