Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare incetare CIM in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare incetare CIM in Revisal

Buna ziua. Am inregistrat o incetare a CIM cu data de 23.04.2013 in Revisal, in 23.04.2013. Am observat in Raportul pe angajat scos din revisal la Interval vechime imi scrie 01.01.2013-22.04.2013 si nu 23.04.2013, data incetarii CIM si a operarii in Revisal. Care este problema? Am gresit ceva?
Data incetarii este totdeauna prima zi cand nu se mai lucreaza. Astfel ca data de 22 este ultima zi de lucru. In revisal este corect. Intrati la "Rapoarte" - "Contracte per salariat" si vedeti daca data incetarii este 23...eu zic ca da.
La "Raportul per salariat", se trece vechimea, adica zilele efectiv lucrate: 01.01.2013-22.04.2013
O zi buna.;)
lorelayold76, utilizator
popam90

Problema este a programului si nu a dvs .. adeverinta de vechime este data pana la 23.04.2013 si nu pana la 22.04.2013 ...

De unde reiese ca data de 22.04.2013 este ultima zi lucrata ? .. cumva acest program tine loc de act normativ?
freeelis a scris:

popam90

Problema este a programului si nu a dvs .. adeverinta de vechime este data pana la 23.04.2013 si nu pana la 22.04.2013 ...

De unde reiese ca data de 22.04.2013 este ultima zi lucrata ? .. cumva acest program tine loc de act normativ?

asa m-am gandit si eu. Dar ce fac cu Raportul acela? Salariatul care il primeste vine la RU si ne zice ca nu ne-am facut noi treaba bine. Si ITM-ul ne-a zis ca data incetarii=ultima zi de lucru.
In ce act normativ este prevazut ca "data incetarii=ultima zi de lucru"? sau de unde se poate deduce acest lucru?
Raportul acela nu are nicio valoarea juridica ... dvs la incetarea c.i.m. ii veti inmana salariatului , urmatoarele acte :
- decizia de incetare
- adeverinta de somaj
- adeverinta de vechime.

Nu exista niciun text de lege care sa prevada ce fel de zi este data incetarii c.i.m., aceasta poate fi zi lucratoare sau zi nelucratoare .. premisa de la care se pleaca la acea afirmatie este ca raportul de munca inceteaza la terminarea programului ...de exemplu, daca data de 30.04.2013 este data incetarii c.i.m., atunci acesta este presupus a inceta la terminarea programului de munca.
multumesc.