avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inregistrare incetare CIM in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inregistrare incetare CIM in Revisal

Buna ziua. Am inregistrat o incetare a CIM cu data de 23.04.2013 in Revisal, in 23.04.2013. Am observat in Raportul pe angajat scos din revisal la Interval vechime imi scrie 01.01.2013-22.04.2013 si nu 23.04.2013, data incetarii CIM si a operarii in Revisal. Care este problema? Am gresit ceva?
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 21:09, 25 Aprilie 2013
Data incetarii este totdeauna prima zi cand nu se mai lucreaza. Astfel ca data de 22 este ultima zi de lucru. In revisal este corect. Intrati la "Rapoarte" - "Contracte per salariat" si vedeti daca data incetarii este 23...eu zic ca da.
La "Raportul per salariat", se trece vechimea, adica zilele efectiv lucrate: 01.01.2013-22.04.2013
O zi buna.;)
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2013
lorelayold76, utilizator
popam90

Problema este a programului si nu a dvs .. adeverinta de vechime este data pana la 23.04.2013 si nu pana la 22.04.2013 ...

De unde reiese ca data de 22.04.2013 este ultima zi lucrata ? .. cumva acest program tine loc de act normativ?
freeelis a scris:

popam90

Problema este a programului si nu a dvs .. adeverinta de vechime este data pana la 23.04.2013 si nu pana la 22.04.2013 ...

De unde reiese ca data de 22.04.2013 este ultima zi lucrata ? .. cumva acest program tine loc de act normativ?


asa m-am gandit si eu. Dar ce fac cu Raportul acela? Salariatul care il primeste vine la RU si ne zice ca nu ne-am facut noi treaba bine. Si ITM-ul ne-a zis ca data incetarii=ultima zi de lucru.
In ce act normativ este prevazut ca "data incetarii=ultima zi de lucru"? sau de unde se poate deduce acest lucru?
Raportul acela nu are nicio valoarea juridica ... dvs la incetarea c.i.m. ii veti inmana salariatului , urmatoarele acte :
- decizia de incetare
- adeverinta de somaj
- adeverinta de vechime.

Nu exista niciun text de lege care sa prevada ce fel de zi este data incetarii c.i.m., aceasta poate fi zi lucratoare sau zi nelucratoare .. premisa de la care se pleaca la acea afirmatie este ca raportul de munca inceteaza la terminarea programului ...de exemplu, daca data de 30.04.2013 este data incetarii c.i.m., atunci acesta este presupus a inceta la terminarea programului de munca.
multumesc.

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata de o zi in noul revisal popanaid popanaid Am cativa angajati care au avut numai 1 zi de concediu fara plata. ex: 20 apr. Trec data de inceput suspendare 20.04, data de sfarsit tot 20.04, dar nu ma ... (vezi toată discuția)
Contract de munca perioada determinata MariaRamona MariaRamona Daca inchei un contract de munca pe perioada determinata: pe perioada cuprinsa intre 01.07.2015 si data de 01.09.2015, ultima zi in care trebuie sa vina ... (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata silvia99 silvia99 va rog frumos, in cazul unui cim pe per determinata,cand acesta inceteaza (si angajatorul nu vrea prelungirea) angajatul va primi decizia de incetare cu ... (vezi toată discuția)