Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire conturi societate comerciala, executare ANAF, ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire conturi societate comerciala, executare ANAF, ridicare drepturi salariale

Am o nelamurire cu privire la recuperarea datoriilor de catre ANAF.
Din cite cunosc ANAF-ul poate bloca contruile unei societati datornice si sa retraga bani pina la acoperirea datoriilor , mai putin sa retraga banii alocati pentru plata salariilor, fara a fi vreun termen in acest semn.
Acum 2 zile am fost instiintat de banca ca cu luna nu mai da drumul la banii (ma refer la cei de salarii) pentru ca a primit de la ANAF o adresa prin care era instiintata ca datoriile am datorii si nu conteaza pentru ce sunt sumele din cont ii va retrage oricum, daca datoria este mai veche de 3 luni.
Rog o lamurire eventual o lege unde este reglementata aceasta situatie pentru ca eu nu am gasit.

Stimate domn,

Faptul ca aveti dreptul sa ridicati drepturile salariale din contul poprit, nu inseamna ca banii existenti in cont nu poti vi virati catre executorul bugetar.

Evident, daca, pana la momentul viiramentului in contul popririi, faceti o cerere de ridicare salarii si depuneti inscrisurile necesare, aveti dreptul sa ridicati banii. Sumele nu raman insa blocate acolo pentru salarii. Banca este obligata sa faca deindata plata catre executorul bugetar si nu sa astepte pana solicitati dvs ridicarea drepturilor salariale.
va multumesc pentru raspuns