Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cum intru in posesia unor acte ale firmei in care sunt ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cum intru in posesia unor acte ale firmei in care sunt doar asociat?

Buna ziua.
cum pot intra in posesia actului constitutiv si o copie CUI a unei firme in care sunt doar asociat? Se pot elibera niste copii ale acestora de la Registrul Comertului? Multumesc
Da, dar cel mai simplu ar fi sa le cereti de la administratorul societatii care este numit in functie inclusiv prin acceptul Dvs.
juridic dana, utilizator
multumesc frumos! Administratorul nu este in tara,eu am nevoie urgent de actele acestea si el nu ma poate ajuta acum,sau nu vrea sa mi le dea,sau nu le gaseste. tocmai de aceea vreau sa stiu daca exista si alta modalitate sa pot intra in posesia acestora.
Actele de constituire este obligatoriu sa se afle la sediul social al societatii, nu la administrator acasa.
Va puteti adresa la ORC cu cerere de eliberare copie conforma cu originalul dupa actele constitutive.
juridic dana, utilizator