Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... VARSTA PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

VARSTA PENSIONARE

Buna ziua!
Tatal meu are 57 de ani si este angajat din anul 1973, are 40 de ani in campul muncii din care 21 de ani incadrati in grupa a II a de munca. As dori sa stiu daca poate sa iasa la pensie , sau care este varsta la care poate iesi?
Multumesc frumos!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Mai aduc o perioada suplimetara la vechimea in munca de 5 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).
40+5 ani si 3 luni=45 de ani si 3 luni,total stagiu de cotizare.
-O redicere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard(65 de ani)de pensionare.
Limita de vrsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.