avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... VARSTA PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

VARSTA PENSIONARE

Buna ziua!
Tatal meu are 57 de ani si este angajat din anul 1973, are 40 de ani in campul muncii din care 21 de ani incadrati in grupa a II a de munca. As dori sa stiu daca poate sa iasa la pensie , sau care este varsta la care poate iesi?
Multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:06, 24 Aprilie 2013
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Mai aduc o perioada suplimetara la vechimea in munca de 5 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).
40+5 ani si 3 luni=45 de ani si 3 luni,total stagiu de cotizare.
-O redicere cu 4 ani si 6 luni a varstei standard(65 de ani)de pensionare.
Limita de vrsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare ContSters312083 ContSters312083 Buna ziua, Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Pensionare Ovidiu Stanciu Ovidiu Stanciu Am auzit de la un fost coleg ca daca ai adunati 33 de azi si 21 in grupa 1 te poti pensiona,este adevarat? (vezi toată discuția)
Varsta de pensionare bionela5 bionela5 Va rog as vrea sa stiu , la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii : sunt nascuta in 05.01.1962, am vechime in campul muncii 33 ani, din care 5 ... (vezi toată discuția)