Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere cheltuieli cu cazarea fara factura
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere cheltuieli cu cazarea fara factura

Care este suma ce se poate deconta pt cazare fara documente justificative(cazare la particular)
~ Conținut șters la cerere ~
nu e prevazuta o limita,dar neavand document justificativ pentru ea,si daca se deconteaza,e o cheltuiala nedeductibila fiscal.
Conform art.28 din HG nr.1860/2006 privind drepturile si obligatiile personalului...pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate...,in situatia in care personalul aflat in delegare nu se cazeaza in structurile de primire turistice,cheltuielile de cazare se compenseaza prin plata,pentru fiecare noapte,a sumei de 30 lei. Aceste cheltuieli sunt deductibile fiscal,atat pentru firme cat si pentru PFA,conform art.21 alin.2 lit e).din Codul fiscal si pct.38 din Normele de aplicare ale art.48,valabil pentru PFA.
Buna ziua,
Din cate am citit, HG nr.1860/2006, se refera la "drepturile şi obligaţiile personalului autorităţilor şi instituţiilor publice"

In baza carui act normativ se face deducerea cheltuielilor de cazare pe perioada deplasarilor a personalului din sectorul privat?

Cazarea la o unitate de 5 stele, pe perioada deplasarii, pentru o persoana din sectorul privat ce cota de deductibilitate are?
XBitza, utilizator