Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale spatiu comercial punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

spatiu comercial punct de lucru

Buna ziua

O S.C. vrea sa inchirieze un spatiu comercial in care sa desfasoare activitatea unui punct de lucru, magazin mixt. Spatiul este provenit din casa scarilor, prin construirea unui zid de delimitare. Spatiul este oferit de Asociatia de proprietari a blocului respectiv. Problema e ca spatiul respectiv nu este intabulat ca spatiu comercial. Apare ca spatiu comun al proprietarilor.
S.C. poate inchiria acel spatiu fara a avea probleme? Nu i se va cere la Oficiul Reg Com un act de proprietate al locatorului doar pentru spatiul in cauza?

Multumesc
Se poate. Registrul comertului nu cere dovada proprietatii spatiului(nu exista temei legal in acest sens) ci dovada folosintei spatiului. Prin urmare puteti incheia fara nicio problema un contract de inchiriere cu asociatia de proprietari.