Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data incetare suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data incetare suspendare cim

In revisal am operat o suspendare cim cu acordul partilor, cuprinsa intre 22.04.13 -31.05.13 , asa cum s-a facut cererea , acum cu ce data fac incetarea suspendarii? cu 31. 05.13 sau cu 01.06.13?
cu 31 incetarea suspendarii cu 1 reluarea activitatii
Data sfarsit suspendare este 31.05.2013
Data incetare suspendare este 01.06.2013
In 01.06.2013 angajatul trebuie sa se prezinte la serviciu
nic131

Incetarea suspendarii se face cu data de 31.05.2013 ...
O angajata are CIM suspendat din data de 24.04.2014 pana in data de 23.05.2014 (vineri). Deci ultima zi de suspendare este 23 si cade vineri. Cand operez in revisal reactivarea cim? In 23 cu data de 26.05.2014 (pt ca 26 e prima zi lucratoare si atunci e prima zi cand vine la lucru exact dupa incetare suspendarii) sau in data de 23 tot cu data de 23 pt activare? Dar nu are logica asa. Cum spuneti dvs. ca e corect sa procedez? Iar decizia de incetare suspendare cu ce data o fac? Mai trebuie si cerere de incetare suspendare din partea angajatului? Sau doar decizia angajatorului?
Multumesc.
haragascosmina, utilizator
Data incetarii suspendarii este 23.05.2014.

1. HG nr.500/2011 nu prevede niciun anumit termen pentru completarea si transmiterea deciziei de incetare a suspendarii.
Astfel ca, in tacerea legii, consider ca sunt aplicabile prevederile alin.2 al art.4 din HG nr.500/2010 si anume: Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

2. Daca ultima zi a termenului in care trebuie transmis REVISAl-ul pica intr-o zi nelucratoare , atunci transmiterea registrului se va face in prima zi lucratoare urmatoare acelei zile.