Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptie copil al sotului din prima casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptie copil al sotului din prima casatorie

Buna ziua!
Pentru adoptia copilului din prima casatorie a sotului este nevoie de acordul rudelor mamei biologice decedate si a curatorului copilului?
In ce conditii se poate face aceasta adoptie?
Când unul dintre părinţi este mort, consimtământul celuilalt părinte este îndestulător.
Este necesar şi consimţământul copilului care a împlinit varsta de 10 ani.

Consimţământul părintelui în viaţă, al copilului care a împlinit 10 ani şi, desigur, cel al adoptatorului se exprimă în faţa instanţei de judecată.

Procedura nu este complicată în cazul adopţiei copilului de către sotul părintelui firesc, dar trebuie observate toate înscrisurile pe care legea le cere (unele chiar în original sau în copie legalizată).
romascanu, moderator
romascanu a scris:

Când unul dintre părinţi este mort, consimtământul celuilalt părinte este îndestulător.
Este necesar şi consimţământul copilului care a împlinit varsta de 10 ani.

Consimţământul părintelui în viaţă, al copilului care a împlinit 10 ani şi, desigur, cel al adoptatorului se exprimă în faţa instanţei de judecată.

Procedura nu este complicată în cazul adopţiei copilului de către sotul părintelui firesc, dar trebuie observate toate înscrisurile pe care legea le cere (unele chiar în original sau în copie legalizată).

Multumesc frumos pentru raspuns!
De la DGASPC am fost informati ca trebuie sa treaca 11 ( ! ! !) ani in care sa crestem impreuna copilul si deabia apoi putem demara actiunea de adoptie unde, intr-adevar, este indestulator acordul tatalui. Nu gasim nicaieri in lege aceasta mentiune si sper sa-mi puteti raspunde daca avem vreo sansa sa facem adoptia.
Cu multumiri!
Nu, in lege nu exista mentionat acest termen. E specificat ceva de 5 ani daca nu ati fi fost casatorita cu tatal copilului.
V-au dat ceva scris ?

Doamna, ati postat in urma cu aproape 2 ani (la 25 aprilie 2013) o intrebare referitoare la

anca_popovici a scris:

adoptia copilului din prima casatorie a sotului

Cand spuneti SOT eu presupun ca aveti un certificat de casatorie.
Tatal copilul este sau nu este SOTUL dvs.?
Sunteti casatoriti sau doar convietuiti?

In orice varinata, "informarea" mai sus pomenitei institutii este ...tot o ineptie. Dar intreb si eu ca poate mi-o fi scapat mie vreo nuanta.

Oameni buni, de ce nu va ...impedicati voi de cabinetul unui avocat care stie despre ce vorbeste? Stiati ce vreti (ce trebuie sa cereti) de la acea institutie ...sau v-ati dus asssaaa ca ca sa aveti de unde sa plecati lamuriti buştean?

În cazul adopţiei copilului de către soţul părintelui său, dosarul se depune direct la instanta. N-aveti ce cauta pe la pomenita institutie decat pentru un RAPORT de informare. E o piesa ... necesara la dosar. (şi cam atât ... ca am auzit minuni si mai mari).

Daca minunea de mai sus este scrisa in vreun raport sa mi-l dati si mie sa-l pun la "gazeta de perete". Daca e pe vorbe ...asigurati-va ca n-ati vorbit cu tanti de la ... paza, magazie si alte compartimente ... de specialitate.
romascanu, moderator