Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale valabilitate imputernicire in cazul schimbarii ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

valabilitate imputernicire in cazul schimbarii denumirii firmei

Buna ziua,

O SC si-a schimbat denumirea. In acest caz, mai este valabila imputernicirea data de administrator pt director pe vechea denumire a firmei? Sau trebuie facut un document suplimentar/ o noua imputernicire?

Imputernicirea este data de persoana juridica, prin urmare, schimbarea denumirii nu influenteaza in niciun fel activitatea firmei. Imputernicirea ramane valabila, dar trebuie sa vaceti dovada faptului ca firma si-a schimbat denumirea.
Concluzie: faceti o alta inputernicire, cred ca este mai simplu.
În opinia mea aveţi două variante: fie refaceţi împuternicirea cu noua denumire a societăţii, fie lângă împuternicirea existentă anexaţi o copie după rezoluţia Registrului Comerţului de admitere a cererii de schimbare a denumirii.
Luaţi în considerare că există probabilitatea ca la anumite instituţii un funcţionar mai aparte să vă solicite o împuternicire actualizată cu noua denumire a societăţii.
Lucian Huzum, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspunsuri.