avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale valabilitate imputernicire in cazul schimbarii ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

valabilitate imputernicire in cazul schimbarii denumirii firmei

Buna ziua,

O SC si-a schimbat denumirea. In acest caz, mai este valabila imputernicirea data de administrator pt director pe vechea denumire a firmei? Sau trebuie facut un document suplimentar/ o noua imputernicire?

Cel mai recent răspuns: stanica_ruxandra , utilizator 14:29, 26 Aprilie 2013
Imputernicirea este data de persoana juridica, prin urmare, schimbarea denumirii nu influenteaza in niciun fel activitatea firmei. Imputernicirea ramane valabila, dar trebuie sa vaceti dovada faptului ca firma si-a schimbat denumirea.
Concluzie: faceti o alta inputernicire, cred ca este mai simplu.
În opinia mea aveţi două variante: fie refaceţi împuternicirea cu noua denumire a societăţii, fie lângă împuternicirea existentă anexaţi o copie după rezoluţia Registrului Comerţului de admitere a cererii de schimbare a denumirii.
Luaţi în considerare că există probabilitatea ca la anumite instituţii un funcţionar mai aparte să vă solicite o împuternicire actualizată cu noua denumire a societăţii.
Ultima modificare: Vineri, 26 Aprilie 2013
Lucian Huzum, Consilier juridic
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume societate andra1234 andra1234 in cazul schimbarii denumirii societatii, noul act constitutiv va cuprinde mentiunea se schimba numele in .....xxxx srl, din xxx1 srl? (vezi toată discuția)
Ri la schimbarea numelui firmei IldikoB IldikoB Buna ziua, as dori sa intreb daca se schimba numele firmei RI ramane valabil prin emiterea unei decizii ( eventual ce trebuie sa contina decizia) sau se ... (vezi toată discuția)
Rezervare denumire firma amrita950 amrita950 Buna ziua, 1. La rezervarea denumirii firmei este necesar ca cererea sa fie insotita si de alte documente? Pe cererea standard am observat ca exista o ... (vezi toată discuția)