avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... regulament intern nelegal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

regulament intern nelegal?

Societatea in care lucrez are aproximativ 3000 de angajati.De curand ne-a fost adus spre luare la cunostinta un nou regulament intern in care nu este specificat nicaieri ca el a fost elaborat cu participarea reprezentantilor salariatilor(despre a caror existenta nu a auzit nimeni),pentru ca eu stiu ca in conformitate cu art.226 (b)codul muncii ei trebuie sa participe la elaborarea regulamentului intern.Trebuie mentionat acest lucru acolo(numele reprezentantilor salariatilor)?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:33, 1 Martie 2009
Daca elaborarea Regulamentului Intern nu a avut loc cu consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor, atunci se poate spune ca a fost incalcat acest text de lege.ACESTA a fost raspunsul dumneavoastra anterior ACESTUIA: astfel cum reiese din dispoziţiile art. 257 din Codul muncii, consultarea salariaţilor, cu ocazia elaborării regulamentului intern de către angajator, este facultativă, lipsa consultării neatrăgând nevalabilitatea regulamentului.EU NU MAI INTELEG NIMIC!!!!E laie sau balaie?Multumesc oricum...
De regula, la societatile comerciale se intocmeste contractul colectiv de munca semnat pe de o parte de angajator, pe de alta parte de sindicate sau reprezentantii salariatilor, dupa caz.In temeiul CCM se intocmeste regulamentul intern de catre angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor, fara a fi obligatorie mentionarea acestora din urma ca semnatari ai regulamentului intern.
laurentiusergiu_33 a scris:

Daca elaborarea Regulamentului Intern nu a avut loc cu consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor, atunci se poate spune ca a fost incalcat acest text de lege.ACESTA a fost raspunsul dumneavoastra anterior ACESTUIA: astfel cum reiese din dispoziţiile art. 257 din Codul muncii, consultarea salariaţilor, cu ocazia elaborării regulamentului intern de către angajator, este facultativă, lipsa consultării neatrăgând nevalabilitatea regulamentului.EU NU MAI INTELEG NIMIC!!!!E laie sau balaie?Multumesc oricum...


Daca ati fi citi mai bine raspunsurile date ati fi observat ca am spus ca se poate spune , apoi am revenit cu un nou raspuns in care am facut precizarea ca aceasta consultare este facultativa si , prin urmare, si in lipsa ei regulamentul este valabil.
Deci, nu este obligatorie consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor la elaborarea R.I.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regulamente interne cvv1974 cvv1974 cum sunt intocmite regulamentele de ordin intern? cum se revizuiesc?are sindicatul vreun rol la intocmirea lor? (vezi toată discuția)
Articolele din codul muncii care vorbesc despre roi ina_enache ina_enache Buna ziua Imi puteti spune care sunt articolele din Codul Mncii care vorbesc despre Regulamentul de ordine interioara, despre aplicabilitatea lui, ... (vezi toată discuția)
Regulament intern sindicalistul sindicalistul in societatea in care lucrez (s.a.) - directorul general a intocmit Regulamentul Intern si la supus spre aprobare Consiliului de Administratie fara sa consulte ... (vezi toată discuția)