Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract de munca

Cum se poate desface un contract de munca al unui angajat care este in concediu fara salar(altceva decit desfacere contract de comun acord intre parti sau demisie) iar firma cu care are contract nu este productiva,cifra de afaceri este 0?
desfacerea contractului de munca ca urmare a reducerii postului
simo34 a scris:

Cum se poate desface un contract de munca al unui angajat care este in concediu fara salar(altceva decit desfacere contract de comun acord intre parti sau demisie) iar firma cu care are contract nu este productiva,cifra de afaceri este 0?

In primul rand concediu fara plata inseamna suspendarea contractului individual de munca .... asa ca intai trebuie sa-i incetati suspendarea contractului abia apoi putem vorbi de incetarea contractului individual de munca si cum s-a spus mai sus puteti desfiinta postul .
dar se poate poate desface fara nici o obligatie din partea firmei,asa pur si simplu desfac contractul pentru reducerea postului?
Solutia cea mai convenabila este incetarea activitatii cu acordul partilor. In felul acesta nici una din parti nu poate reclama o neregula. Desfiintarea postului presupune o anume procedura la desfiintarea postului, inclusiv un preaviz si niste restrictii la reinfiintarea postului.
Dar cand expira perioada pentru care a fost suspendat contractul individual de munca? Incetarea suspendarii anterior expirarii perioadei stabilite initial se poate realiza numai cu acordul partilor , o dată acordat concediul fără plată nu poate fi revocat fără consimţămîntul angajatului respectiv
IGHI, utilizator