Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constructie balcon.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constructie balcon.

Buna ziua.As dori sa stiu cum se procedeaza in situatia in care presedintele asociatiei de proprietari refuza sa semneze actul prin care majoritatea proprietarilor(24 din 36) si-au exprimat acordul scris.
Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra.
Care este situatia exacta referitor la majoritatea proprietarilor(24 din 36) si-au exprimat acordul scris.
Despre ce fel de balcon este vorba?
Solicitati oficial presedintelui de asociatie sa comunice temeiul legal al refuzului

locuiesc la parter, ir vecinii de la etajele superioaoare au balcon, iar eu doresc s[ ridic oconstructie noua sub balconul vecinului de desupra. blocul are dou cari, iar la scara unde locuiesc din 18 apartamente si-au dat acordul 15. de la scara cealalalta si-au dat acordul 9 proprietari, in total 24 din 36 de proprietari. am demarat ctiunea la primarie si vreau sa stiu daca presedintele asociatiei de proprietri care se opune ca proprietar, are dreptul sa refuze legaliyrea documentului cu semnaturile majoritatii proprietarilor.
Presedintele stie legea constructiei(nr.5o).
Interventie moderator

@Mariana Apostol
Va rog lamuriti utilizatorul cu privire la aceasta lege, presupunand ca presedintele asociatiei nu cunoaste aceasta lege. Ce spune legea, la ce articol etc.
in discutia purtata cu presedintele, acesta face referire numai la legea 230 si nimic altceva. i-am aratat art. 12 dar degeaba, nu vrea si gata, i-am zis ca face abuz de functie si mi-a raspuns ca sa-l actionez in instanta, ori aceasta posibilitate o consider ultima solutie.