Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat stagiar - dobandire calitate de definitiv fara ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat stagiar - dobandire calitate de definitiv fara examen definitivare

Uniunea Nationala a Barourilor din Romania a dat publicitatii Decizia nr. 558/15.12.2012 privind conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca examenul de definitivare in profesiile prevazute la art. 20 alin. 5 si 6 din Legea nr. 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, republicata, pentru dobandirea calitatii de avocat definitiv, fara sustinerea examenului de defivinitvare.

Mai multi avocati stagiari din cadrul Baroului Bucuresti, care au promovat examenul de definitivare in alte profesii, au solicitat aplicarea prevederilor sus mentionate si „recunoasterea” calitatii de avocat definitiv. De asemenea si in cadrul Baroului Cluj au existat cereri in acest sens si solicitari de clarificare.

Aveti idee daca au fost admise astfel de solicitari?
la cluj stiu sigur ca nu s-a admis nicio cerere in acest sens