Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile Salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile Salariale

Buna ziua, doresc si eu sa ma lamuriti in problema mea, am fost angajat la o firma de distributie de la care mi-am dat demisia, am fost amenintat din cauza plecarii iar acum dupa 1 zi de la expirarea preavizului am aflat ca trebuia sa primesc fluturas de salar care trebuie semnat de catre MINE!!
Ei, patronul acela l-a semnat in locul meu, iar acum, la lichidare nu am primit nici un ban pe ultima luna jumate de lucru la ei, se poate face ceva?
Faceti o plangere la ITM din localitatea de domiciliu.
Ajunge doar o sesizare scrisa? In cat timp primesc raspuns de la ITM Maramures ?
Exista ceva formular care trebuie completat sau doar o hartie de mana?
Aurelianbm, utilizator
Nu,nu exista un formular tip scrieti o sesizare olograf
Aurelianbm a scris:

Ajunge doar o sesizare scrisa? In cat timp primesc raspuns de la ITM Maramures ?
Exista ceva formular care trebuie completat sau doar o hartie de mana?

Orice sesizare adresata ITM-ului primeste raspuns in termen de 30 de zile de la data inregistrarii.
Aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata pentru recuperarea drepturilor salariale neachitate. In cazul incetarii CIMi concediului de odihna neefectuat se compenseaza in bani.