avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile Salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile Salariale

Buna ziua, doresc si eu sa ma lamuriti in problema mea, am fost angajat la o firma de distributie de la care mi-am dat demisia, am fost amenintat din cauza plecarii iar acum dupa 1 zi de la expirarea preavizului am aflat ca trebuia sa primesc fluturas de salar care trebuie semnat de catre MINE!!
Ei, patronul acela l-a semnat in locul meu, iar acum, la lichidare nu am primit nici un ban pe ultima luna jumate de lucru la ei, se poate face ceva?
Cel mai recent răspuns: crimson , utilizator 17:22, 2 Martie 2009
Faceti o plangere la ITM din localitatea de domiciliu.
Ajunge doar o sesizare scrisa? In cat timp primesc raspuns de la ITM Maramures ?
Exista ceva formular care trebuie completat sau doar o hartie de mana?
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Februarie 2009
Aurelianbm, utilizator
Nu,nu exista un formular tip scrieti o sesizare olograf
Aurelianbm a scris:

Ajunge doar o sesizare scrisa? In cat timp primesc raspuns de la ITM Maramures ?
Exista ceva formular care trebuie completat sau doar o hartie de mana?


Orice sesizare adresata ITM-ului primeste raspuns in termen de 30 de zile de la data inregistrarii.
Aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata pentru recuperarea drepturilor salariale neachitate. In cazul incetarii CIMi concediului de odihna neefectuat se compenseaza in bani.

Alte discuții în legătură

Articol 65 al1. codul muncii manu1963 manu1963 Am primit instiintare de la firma la care lucrez ca, la finalul unei perioade de preaviz de 20 de zile imi inceteaza contractul de munca individual in temeiul ... (vezi toată discuția)
Recuperarea drepturilor banesti care mi se cuvin dupa incetarea contractului de munca PetreaCorina PetreaCorina Am fost angajata a unei firme de schimb valutar din Bucuresti (eu locuiesc in Brasov). Data de 2 iunie 2010 a fost ultima zi de lucru ( am fost ... (vezi toată discuția)
Probleme salarii ContSters103248 ContSters103248 Lucrez la o firma privata si patronul intirzie cu salariila de 3 lunide zile nu vrea sa discute cu noi si din cite am inteles nu vrea sa ne trimita nici in ... (vezi toată discuția)