Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Amenda Garda Financiara pentru neemitere bon fiscal
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Amenda Garda Financiara pentru neemitere bon fiscal

Societatea a fost amendata de Garda pt ca a gasit asupra ospatarilor suma de 340 lei, bani declarati de acestia drept " ciubuc",acesti ospatari declarand ca administrtaorul societatii nu le-a spus niciodata sa nu emita bon fiscal,dimotriva, banii gasiti asupra lor fiind ai lor, "ciubucuri" din ziua respectiva si anterioara.Societatea a fost amendata pentru ca nu a emis bon fiscal pt produsele vandute.

Plangerea formulata ar avea sanse de castig ?
Daca nu s-a emis bon fiscal e normal sa amendeze.
Ciubucul nu e cu bon fiscal.

Depinde cum o sa va judecati...
au fost emise bonuri fiscale pt 196 lei repreznetand produse vandute la 16 clienti pana la ora 10 dimineata.momentul controlului. asupra ospatarilor a fost gasita o diferenta de 340 lei ..pe care acestia au declarat o ciubuc din ziua respectiva si ziua anterioara.Sumad e 340 lei nu a fost gaista in casa de marcat!!
De cand "ciubucul" a ajuns 200% in Romania?
E ceva ce nu se leaga.Nu poti sa spui ca ai vandut de 196 lei si ti-au lasat clientii 340 lei.
Sa zica mersi ca nu i-au bagat la evaziune,chiar daca banii nu s-au gasit in casa de marcat.
De ce nu au declarat angajatii ca erau banii lor?Pt.ca nu erau.Sa nu-mi spuneti ca aveau registru in care declarau banii la intrarea in tura.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil