avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... recalculare alcolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

recalculare alcolemie

am mai pus o intrebare referitor la problema mea si am primit un raspuns bun ,ce vreau eu sa stiu este daca cineva de aici are cunostinta despre o problema similara cu a mea adica la o alcolemie de 1,05 prima . si 1,15 a doua timise la recalculare se poate optine un rezultat sub 0,80 ? sa fie contraventie aveti cunostinta de asa ceva? sau aproximativ ? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 23:00, 3 Martie 2009
Sa inteleg faptul ca s-a dispus recalcularea alcoolemiei, pentru ca aceasta nu se poate dispune decat in anumite conditii .In opinia mea ar bine sa-ti angajezi un avocat
normal alcoolemia urca sau scade cu 0,1 sau 0,2 la mie intr-o ora.daca tu ai avut alcoolemia in urcare este clar ca la recalculare o sa iasa o alcoolemie mai mica in momentul in care ai fost prins de politie,depinde cat a trecut de atunci pana la recoltarea probelor de sange.daca a trecut o ora ai toate sansele sa te apropii de val. de 0,8.succes
pai nustiu la ce timp te referi tu daca te referi la timpul intre prima si a doua proba da a trecut 1 ora ca politaiu voia sa ma bage rapid si eu am zis daca este legal si am cooperat atunci sa respectam intervalu nu sa ne grabim , daca te referi la timpul intre primele doua probe si data cand am trimis eu la recalculare e destul ca asta a fost anu trecut in 15 martie primele analize si eu am trimis in octombrie la recalculare si inca astept deci a trecut aproape un an deci?
imi cer scuze daca nu m-ai inteles,eu ma refer la timpul care a trecut de cand ai fost depistat in trafic de catre politie si pana ai fost dus la recoltarea probelor biologice.daca observi si tu la prima proba ai avut 1,05 la adoua proba(interval de 1 h) 1,15,asta inseamana ca inainte cu o ora de prima proba biologica puteai avea o alcoolemie de cel mult 0,95.
probabil ,nam specificat ca in aer expirat aveam 0,69 si pana am ajuns la spital atrecut ceva timp luandumi prima a esit 1,05 si a doua dupa 1 ora 1,15 eu asa sper si din cate am mai discutat cu lumea la fel spun ca nui asa de mare sa vedem ce ese la recalculare sper sub 0 ,80 macar cu 1 procent 2 cat sa fie contraventie

Alte discuții în legătură

Alcoolemie pib9746 pib9746 cu o alcolemie in aerul expirat de 0.40 iar in sange mi sa spus ca am 1.41....este posibil asa ceva?ce pot sa fac? (vezi toată discuția)
Calcul alcoolemie vovy vovy Va rog sa-mi explicati si mie daca stiti cum se calculeaza alcoolemia. Am fost testat cu aparatul etilotest si a rezultat o alc. de 0.43 mg la ora 19:48. La ... (vezi toată discuția)
Recalculare alcoolemie ContSters218176 ContSters218176 Buna ziua, in urma cu ceva timp am fost prins conducand autovehiculul cu alcolemie de 0,8 in aerul expirat, iar in sange nu am primit inca rezultatele, ceea ce ... (vezi toată discuția)