Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

alcoolemie

cu o alcolemie in aerul expirat de 0.40 iar in sange mi sa spus ca am 1.41....este posibil asa ceva?ce pot sa fac?
depinde de timpul care a trectut de la testarea alcoolscop si pana la recoltarea probelor biologice.
cereti o recalculare a alcoolemiei, dar cred ca ar fi bine sa consultati un avocat specialist in astfel de spete.
pai politia ma pus sa suflu in alcooltest dupa ce mi sau recoltat probele!!!!si a treqt cam jum de ora....de la recoltare
Atunci cele doua feluri de testare nu mai au nicio legatura intre ele.
In situatia in care au fost recoltate doua probe de sange si valoarea alcoolemiei celei de a doua proba este mai mare decat prima, se poate cere la IML o recalculare a alcoolemiei la data cand ati fost gasit ca ati condus autovehiculul
aha.dar exista posibilitatea ca la recalculare contraprobei sa iasa mai mult decat valoare de 1.41 care pt greutatea mea si am consultat un doctor care mi,ar fi spus k la 1.41 trebuia sa fiu aproape in coma....va multumesc