Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recalculare alcoolemie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recalculare alcoolemie

Buna ziua, in urma cu ceva timp am fost prins conducand autovehiculul cu alcolemie de 0,8 in aerul expirat, iar in sange nu am primit inca rezultatele, ceea ce ma intereseaza este sa aflu daca procurorul poate fi sau nu de acord cu o recalculare in conditiile in care timpul trecut de la suflarea in echilotest si pana la spital a fost de doar 20 de minute. Din cate am inteles este drepul meu sa cer recalculare si nu poate fi contestat . Va multumesc anticipat!
Daca vi s-au recoltat doua probe de sange la interval de o ora puteti solicita recalcularea.
Aveti dreptul sa solicitati recalcularea alcoolemiei doar o veti plati dv. dar daca la etilotest a iesit 0,8 nu prea va vad bine inseamna ca la prima proba biologica o sa aveti dublu iar la recalculare poate chiar sa va iasa mai mult . Sunt multi factori care se iau in calcul.