Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa imi dau demisia din functia de administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa imi dau demisia din functia de administrator

am 40% actiuni si fct de administrator intr-un SRL. Cedez toate partile mele fara nici o problema. Celalalt partener refuza orice dialog cu mine, el avand toate documentele(facturi, etc...). Cum pot rezolva problema?
romy are dreptate
fiind administrator, se poate renunta la aceasta functie fara a renunta la partile sociale
daca ai contract de munca cu functia de administrator, e si mai simplu. se aplica prevederile Codului Muncii
Iar daca este stipulat in actul constitutiv, se poate face act aditional la ONRC, pentru numirea unui alt administrator.
cHIAR NU INTELEGETI CA VREA SA SE RETRAGA DIN FUNCTIA DE ADMINISTRATOR SI CEA DE ACTIONAR. SIMPLU
Nu, eu am inteles ca nu vrea sa mai fie administrator, nu ca vrea sa renunte si la partile lui sociale.
Ar fi bine sa ne lamureasca la ce vrea sa renunte.
In subiect scrie ca vrea sa-si dea demisia. Dar a scris ca vrea sa si cedeze 40% din partile sociale, adica tot ce detine.
As putea sa zic ca am aceeasi problema.. dar ceea ce vreau sa stiu este modalitatea cea mai scurta prin care pot renunta la partile mele sociale si la functia de administrator, de a nu mai avea de-a face cu societatea respectiva..
Asta e interpretarea ta. Eu am inteles ca ar renunta si la partile sociale , numai sa nu mai fie administrator.
Asteptam autorul cu precizari, ca altfel ne dam cu presupusul si nu ajungem la nici un rezultat.