Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vreau sa imi dau demisia din functia de administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vreau sa imi dau demisia din functia de administrator

am 40% actiuni si fct de administrator intr-un SRL. Cedez toate partile mele fara nici o problema. Celalalt partener refuza orice dialog cu mine, el avand toate documentele(facturi, etc...). Cum pot rezolva problema?
ca administrator trebuie sa convoci AGA(cel mai sigur prin executor) si sa ai pe ordinea de zi un punct privitor la iesirea ta din societate(ata ca asociat cat si ca administrator). Dupa ce finalizezi procedura de convocare(de 2 ori), poti sa te duci fara probleme in instanta, unde ai de ales intre mai multe actiuni (dizolvare, excudere, iesire din societate)