Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune. Act de lichidare a regimului matrimonial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune. Act de lichidare a regimului matrimonial

Va rog sa-mi spuneti daca la succesiunea dupa sotul meu, trebuie sa platesc si o taxa de lichidare de bunuri la notariat si cam cat este aceasta?
Daca sotul dvs a decedat dupa data de 1 oct 2011 , adica dupa intrarea in vigoare a Noului Cod Civil, obligatoriu la dezbaterea succesorala se face Actde lichidare a regimului matrimonial, premergator eliberarii certificatului de mostenitor in care se stabilesc cotele de contributie ale sotilor la bunurile mobile si imobile si datoriile comune , se identifica bunurile si datoriile proprii ale fiecarui sot. Cand nu exista alti mostenitori in afara de sotie se lichideaza acest regim matrimonial numai cu sotia/sotul supravietuitor.
Costurile variaza de notar, insa nu cred ca pot depasi 100-200 RON fara TVA.
ContSters250994, utilizator