Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

buna ziua.

titulara unei interprinderi individuale este programata sa nasca in luna iunie 2013.
intrucat duce sarcina mai greu, incepand cu luna mai doreste sa intre in concediu medical.
in aceste conditii lunile care se iau in calcul pentru stabilirea indemnizatiei sunt 6 din 2012 si 6 din 2013?
sau conteaza data la care intra in concediu medical considerandu-se ca incepand cu aceasta data nu mai realizeaza venituri si astfel vor fi 7 luni din 2012 si 5 din 2013?

va multumesc.
1. Daca va naste in iunie cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de CCC si indemnizatia aferenta sunt iulie 2012 - iunie 2013.

2. Veniturile din concedii medicale si concediu de maternitate sunt asimilate salariilor si sunt luate in calculul indemnizatiei pentru CCC.
multumesc.

referitor la pct. 2, daca in perioada ianuarie - aprilie se realizeaza un venit de x lei, iar pana la data nasterii se incaseaza si concediu medical de y lei, pentru cele 6 luni din 2013 venitul luat in calcul este x + y ?

in contextul in care veniturile din concedii medicale nu sunt impozabile.
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 3
(6) Pentru luna nasterii copilului se iau in calcul veniturile cuvenite pentru acea luna, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana daca ar fi lucrat in toata luna, sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizatia de maternitate.

2. Pentru celelalte luni se vor lua in calcul toate veniturile nete, cumuland veniturile din salarii cu indemnizatia pentru concediu medical.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane