Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate - ultimele 6 luni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate - ultimele 6 luni

Am cateva nelamuriri legate de concediul de crestere copil si nu numai.

1. "Ultime 6 luni" pentru calculul indemnizatiei aferente concediului de maternitate.
Ce inseamna mai exact acele ultimele luni. Ex, se intra in concediu de maternitate pe 20 dec. Ultimele 6 luni sunt luni intregi iunie-nov, sau fractionare, 20 iunie - 19decembrie.

2. Aceeasi intrebare si pentru ultimele 12 luni din cazul concediului de crestere.

3.Ce venitui se iau in calcul pentru calculul indemnizatiei de maternitate in cazul:
a) somaj
b)PFA
c)salariu

4. Aceeasi intrebare si pentru indemnizatia pt concediu crestere copil, a,b,c.

Multumesc

1. - Pentru calcularea indemnizatiei indemnizatiei pentru concediu medical (inclusiv concediul de maternitate) se au in vedere cele 6 luni anterioare lunii in care ati intrat in concediu medical.
- In cazul dvs. se iau in calcul lunile intregi iunie - noiembrie.
- In cele 6 luni pot intra si lunile de somaj (cu indemnizatia respectiva) si lunile in care ati primit salariu (cu salariul brut respectiv).
- Pentru activitatea de PFA veti primi indemnizatie pentru concediu medical de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) daca, in calitate de PFA, ati platit cota de contributie lunara de 0,85% pentru concedii si indemnizatii si daca veti duce la CJAS o copie dupa certificatul medical certificata de medicul prescriptor.

2. - Pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) se iau in calcul veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Pentru luna naşterii copilului se iau în calcul veniturile cuvenite pentru acea lună adica venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizaţia de maternitate.
- La calculul indemnizatiei pentru CCC se au in vedere toate veniturile profesionale (din prestarea unei activitati) impozabile (inclusiv din PFA).
- Perioada de somaj indemnizat este perioada asimilata celei de obtinere de venituri profesionale si in dosarul pentru CCC veti atasa si o adeverinta de la Agentia de Somaj care sa confirme ca ati fost in somaj indemnizat.