Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am cumparat si apoi am vandut un telefon furat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am cumparat si apoi am vandut un telefon furat

Buna ziua.Am si eu o intrebare si mare nelamurire,daca ma poate ajuta cine ca sunt putin disperat si nu stiu ce sa fac.Anul asta in ianurie am cumparat un Iphone 4 de la un individ dupa net,ulterior lam vandut mai departe eu dorind sa ajung la unu mult mai perfomant.am gasit sal vand cuiva din judet si de aici toate bune si frumoase pana in luna martie cand am fost chemat la politie si instiintat ca am detinut un telefon furat si apoi lam vandut altcuiva.Am dat declaratii ca nu am furat nimicsi nu am gasit nimic (dupa cum ma intrebau politisti),telefonul din cate am inteles a fost recuperat si dat propritearului de drept.Acum intrebare mea este urmatoarea.Ma tot suna cu nr privat baiatul caruia i-am vandut telefonul,ma ameninta ca stie unde stau etc,ca sa-i dau banii ca eu sunt de vina si multe altele.Problema e ca iam explicat si lui si politiiei ca sunt in aceeasi oala cu el si nu am furat nimic,ci pur si simplu am luat un telefon si lam dat mai departe,scopul fiind sami iau ceva mai bun,nu aveam de unde sa stiu ca este furat.Ce imi poate face pagubitul mie?Va rog sa ma ajutati cu un sfat.Va multumesc!
ContSters289955, utilizator
Pagubitul va poate da in judecata, ca sa ii restituiti banii respectivi. Indiferent cum ati primit telefonul, trebuie sa ii dati banii inapoi, dvs urmand sa ii cereti de la cel care vi l-a vandut.

Jocandi Causa a scris:

Pagubitul va poate da in judecata, ca sa ii restituiti banii respectivi. Indiferent cum ati primit telefonul, trebuie sa ii dati banii inapoi, dvs urmand sa ii cereti de la cel care vi l-a vandut.

Pai si am cum sa castig daca se ajunge in instanta?Nu as vrea sa ma bag in tot felul de incurcaturi,mai ales ca se 1 an sunt somer.stima
nu cred ca aveti cum sa castigati, Este clar ca trebuie sa ii restituiti acei bani.
Pana una alta, vedeţi cum scăpat-o de o eventuala tăinuire, vedeţi 221 cp, apoi dacă va da în judecata terţul dobanditor, nefiind angajata nici o forma de vinovăţie , nu puteţi fi decât de buna credinţa şi nu aveţi ce bani sa daţi înapoi. Nu va grăbiţi, contează cum ieşiţi din cercetări... condiţia esenţială pt existenta faptei este sa fi cunoscut ca provine bunul din săvârşirea unei fapte penale, asta trebuie sa rezulte cu certitudine din probe, în caz contrar, nici civil nu răspundeţi, e greu de răsturnat prezumţia bunei credinţe astfel.
avocat_bogdan_marinescu1975 a scris:

Pana una alta, vedeţi cum scăpat-o de o eventuala tăinuire, vedeţi 221 cp, apoi dacă va da în judecata terţul dobanditor, nefiind angajata nici o forma de vinovăţie , nu puteţi fi decât de buna credinţa şi nu aveţi ce bani sa daţi înapoi. Nu va grăbiţi, contează cum ieşiţi din cercetări... condiţia esenţială pt existenta faptei este sa fi cunoscut ca provine bunul din săvârşirea unei fapte penale, asta trebuie sa rezulte cu certitudine din probe, în caz contrar, nici civil nu răspundeţi, e greu de răsturnat prezumţia bunei credinţe astfel.

Multumesc mult de raspuns,domnul avocat.
Eu nu am stiut ca este furat si am aflat ulterior dupa ce am fost chemat sa dau de laratie.Iar ca rezultat al anchetei de 3 sapt este linistite si nu ma mai cautat nici un politist sa mai dau declaratie.Am zis si acolo si va spun si dumneavostra ca nu aveam cunostinte de tel ca fiind furat,inca mam oferit sai dau declaratie politiai ca nu stiu nimic despre furt si nu am nici o legatura si nici nu lam gasit(Fiind intrebat de politist daca nu cumva lam gasit).Deci pot sa stau putin mai linistit atunci,pt k nu am savarsut nicio fapta penala?dar sa mai dau si banii inapoi,daca ma da in judecata?de asta mie frica cel mai tare,sa nu ma dea in judecata..Sper sa fie bine.Va multumesc inca odata pt raspuns