avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am vandut un telefon furat cumparat de la cineva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am vandut un telefon furat cumparat de la cineva

Am cumparat un telefon iar dupa 1 saptamana lam vandut, dupa 4 saptamani ma suna politia si am mers la sectie. Miau zis ca telefonul pe care lam vandut a fost furat si trebuie sai dau banii la baiatul la care i lam vandut, telefonul fiind confiscat .
Si eu lam cumparat de la alcineva. Trebuie sai dau eu banii la baiatul la care i lam vandut? Daca nu ii dau banii ce se poate intampla. Eu nu am gasit vechiul proprietar de la care am cumparat telefonul
Cel mai recent răspuns: Nmk mk Vfcfsc , Avocat 13:45, 25 Ianuarie 2014
nu sunteti obligat sa restituiti banii, doar in eventualitatea in care ati cunoscut faptul ca tel era furat la momentul achizitionarii de catre dvs, acel baiat tb sa faca dovada ca dvs ati avut cunostinta ca bunul provine din savars unei infr., insa si dvs trebuie sa va constituti probe, in sensul tb sa gasiti pers de la care l-ati cumparat, tb sa aveti martori care sa va fi auzit , dc nu au fost prezenti la achiz lui, ca l-ati cumparat si de la cine, etc.
dc se va dovedi ca ati cunoscut ca bunul era furat at veti fi obligat sa-i restituiti banii si in cel mai rau caz veti fi acuzat de tainuire
politistii miau zis ca trebuie sai dau banii la baiatul la care lam vandut si eu o sami recuperez banii cand o sal prinda pe acel baiat. Probabil politistul cu acel baiat se cunosteau si a zis acest lucru ca sa-si recupereze banii, eu iam dat banii la baiat, inseamna ca am luat teapa :(.
cam asa ceva, intr-adev va puteti recupera banii de la infr insa nu se stie cand si daca va fi prins si numai in cadrul procesului penal printr-o hot def si irev
si nu mai pot face nimic, pentru ca m-au mintit sau ce-au facut e vorba de 1000lei nu sunt bani multi dar acum sunt nervos ca m-am lasat prostit
doar sa asteptati finalizarea dosarului in care tb sa va constituiti parte civila cu suma pe care ati platit-o pt achizit tel

Alte discuții în legătură

Am cumparat si apoi am vandut un telefon furat ContSters289955 ContSters289955 Buna ziua.Am si eu o intrebare si mare nelamurire,daca ma poate ajuta cine ca sunt putin disperat si nu stiu ce sa fac.Anul asta in ianurie am cumparat un ... (vezi toată discuția)
Buna nicu89 nicu89 am oo intrebare: sunt implicat intro prostie: am cumparat un motoscuter de la un baiat el a spus ca nu e furat, avea un pret mic credeam ca cere asa potin ... (vezi toată discuția)
Furt din magazin mirela12345 mirela12345 am avut o problema cu o bluza de la un magazin de haine. am cumparat-o de la o persoana care vindea haine in propriul apartament. ulterior, la o saptamana am ... (vezi toată discuția)