Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Munca in detentie in regim deschis. Rog raspuns.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Munca in detentie in regim deschis. Rog raspuns.

Buna ziua,
Poate un detinut care are o condamnare de 1 an cu executare pentru condus cu permisul suspendat , regim deschis(prima fapta) sa presteze munca la acelasi angajator pe care l-a avut pana in momentul incarcerarii?
Daca da, in ce conditii?
Ce trebuie sa faca? Trebuie sa depuna el sau angajatorul cerere?
Mentionez ca angajatorul doreste sa il reagajeze cat mai repede.
Va multumesc anticipat.
Raspunsul la intrebarea dvs. este negativ.
Faptul ca executa pedeapsa in regim deschis, nu inseamna ca poate munci oriunde.

Legea 275/2006:
Munca prestată de persoanele condamnate la pedepse privative de libertate
Art. 60 Regimul de prestare a muncii

(1) munca persoanelor condamnate la pedepse privative de libertate în penitenciare se realizează:

a) în regim de prestări de servicii pentru operatorii economici, persoane fizice sau persoane juridice, în interiorul ori exteriorul penitenciarului;

b) în regie proprie;

c) în interesul penitenciarului, pentru activităţi cu caracter gospodăresc necesare penitenciarului;

d) în caz de calamitate.

Ar fi putut lucra la acelasi angajator doar daca era condamnat la o pedeapsa cu executare la locul de munca.
Va multumesc mult pentru raspuns.