avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drept civil turc,divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drept civil turc,divort

buna.va rog sa-mi dati o solutie privind divortul dintre doi cetateni de origine turca. el locuieste in romania, ea in turcia,sunt casatoriti de 12 ani si nu au rezultat copii din aceasta casatorie.exista varianta ca el sa poata divorta fara a se deplasa in turcia , deoarece are interdictie de a parasi romania? multumesc
Codul civil român, normele de drept internaţional privat:

Legea aplicabilă divorțului
Art. 2.600. -
(1) În lipsa alegerii legii de către soți, legea aplicabilă divorțului este:
a) legea statului pe teritoriul căruia soții au reședința obișnuită comună la data introducerii cererii de divorț;
b) în lipsa reședinței obișnuite comune, legea statului pe teritoriul căruia soții au avut ultima reședință obișnuită comună, dacă cel puțin unul dintre soți mai are reședința obișnuită pe teritoriul acestui stat la data introducerii cererii de divorț;
c) în lipsa reședinței obișnuite a unuia din soți pe teritoriul statului unde aceștia au avut ultima reședință obișnuită comună, legea cetățeniei comune a soților la data introducerii cererii de divorț;
d) în lipsa cetățeniei comune a soților, legea ultimei cetățenii comune a soților, dacă cel puțin unul dintre ei a păstrat această cetățenie la data introducerii cererii de divorț;
e) legea română, în toate celelalte cazuri
(2) Dacă legea străină, astfel determinată, nu permite divorțul ori îl admite în condiții deosebit de restrictive, se aplică legea română, în cazul în care unul dintre soți este, la data cererii de divorț, cetățean român sau are reședința obișnuită în România
(3) Prevederile alin. (2) sunt aplicabile și în cazul în care divorțul este cârmuit de legea aleasă de soți.


Apoi:

Alegerea legii aplicabile divorțului
Art. 2.597. - Soții pot alege de comun acord una dintre următoarele legi aplicabile divorțului:
a) legea statului pe teritoriul căruia soții au reședința obișnuită comună la data convenției de alegere a legii aplicabile;
b) legea statului pe teritoriul căruia soții au avut ultima reședința obișnuită comună, dacă cel puțin unul dintre ei mai locuiește acolo la data convenției de alegere a legii aplicabile;
c) legea statului al cărui cetățean este unul dintre soți;
d) legea statului pe teritoriul căruia soții au locuit cel puțin 3 ani;
e) legea română.

Data convenției de alegere a legii aplicabile
Art. 2.598. -
(1) Convenția de alegere a legii aplicabile divorțului se poate încheia sau modifica cel mai târziu până la data sesizării autorității competente să pronunțe divorțul
(2) Cu toate acestea, instanța judecătorească poate să ia act de acordul soților cel mai târziu până la primul termen de judecată la care părțile au fost legal citate.

Forma convenției de alegere a legii aplicabile
Art. 2.599. - Convenția de alegere a legii aplicabile divorțului trebuie încheiată în scris, semnată și datată de soți.


Soţul va trebui să se adreseze instanţei române cu o cerere de divorţ. Instanţa va stabili legea aplicabilă dacă soţii nu au făcut-o potrivit art.2.597 şi următoarele.
Parerea mea este ca instanta romana nu va judeca divortul pe fond daca nu exista intelegere scrisa intre soti decat in conditii exceptionale.Fara o cerere temeinic motivata nu are sanse.

Ar putea sa se apere si sa forteze instanta romana sa judece pentru considerentul ca nu poate sa se deplaseze in Turcia deoarece nu are dreptul de a parasi Romania.

In opinia mea, ar fi vital sa dovedeasca ca nu poate divorta in Turcia prin reprezentare si sa fie necesara prezenta sa personala asa cum este legea romana.

Daca divortul se poate desfasura si in lipsa cetateanului turc reclamant nu cred ca are sanse reale sa se judece in Romania acest divort.
Mai depinde si ce va face sotia din Turcia.Daca se opune sa se judece in Romania iarasi va avea probleme cu toata interdictia de a parasi Romania.
Insa, depinde si ea ce aparari isi face...pentru ca daca se apara sigura, fara avocat, poate avea el sanse...
Totul este relativ si incert daca nu se inteleg...

Ca sa nu se mai complice ar fi recomandabil sa se intereseze cum sa divorteze in Turcia...
va multumesc si va urez Paste Fericit 1

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort ContSters284944 ContSters284944 Unde pot divorta doi soti care au domiciliul in Romania, dar locuiesc in Anglia (nu au cetatenie) ? In Anglia sau in Romania ? Daca ar divorta in Anglia, care ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara veronika82 veronika82 Eu si sotul meu suntem casatoriti in Romania din 2011,traim in Spania, avem un copil de 4 ani si as vrea sa inaintez cererea de divort pt abandon familial si ... (vezi toată discuția)
Divort in romania pentru cetatenii ue gabrielamarcela68 gabrielamarcela68 stimati consultanti traiesc in concubinaj de opt ani cu un cetatean italian,separat consensual de sotie doresc sa precizez ca nu sunt eu cauza separarii lor ... (vezi toată discuția)