Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poate beneficia de pensie de invaliditate? Medicul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poate beneficia de pensie de invaliditate? Medicul curant refuza trimiterea la comisie.

Persoana cu handicap. In anul 1982 luna Aprilie a fost incorporat pentru satisfacerea serviciului militar obligatoriu. Apt la recrutare.Apt la incorporare. Dupa 4 luni de zile de armata in urma unor batai primite de la cadrele militare.A fost declarat: INAPT SERVICIUL MILITAR - cu scoatere din evidenta art.148 grupa 3a. Retineti anul 1982.
Pana la revolutia din 1989 a fost intrtinut de parinti. Dupa revolutie cand a venit legea persoanelor cu handicap a fost incadrat ca persoana cu handicap gr.II Permanent. Intrebare? se poate pemsiona cu pensie de invaliditate ??? Medicul curant de la psihiatrie spune ca nu... Deoarece nu are stagiul de cotizare . si refuza sa-i dea trimitere catre comisia de pensionare invaliditate
Ce spune legea ? Va rugam indrumati
Multumim
Legea pensiilor a fost modificata recent, dupa ce un act normativ in acest sens a fost adoptat de Parlamentul Romaniei si publicat in Monitorul Oficial. Este vorba despre Legea nr. 37/2013 pentru modificarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 131, din 12 martie 2013, intrata in vigoare in 1 aprilie 2013.

Legea pensiilor a fost modificata, astfel incat pensia de invaliditate sa se acorde indiferent de stagiul realizat, in toate cazurile in care beneficiarul a fost incadrat in grad de invaliditate. Noile dispozitii in domeniu sunt aplicabile inca din 1 aprilie 2013, data de la care asiguratii

www.avocatnet.ro/content/art...

Vedeti si acest link
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea pensiilor a fost modificata, se acorda pensie de invaliditate indiferent de stagiu de cotizare realizat, dar trebuie sa aibe stagiu de cotizare. Pt a avea macar o luna de stagiu de cotizare trebuie sa incheie un contract de asigurare cu Casa de Pensii. Se plateste 244 lei pt. o luna.