avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu....!
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu....!

Buna seara,am o nelamurire:
In data de 28.04.2013 am scos bani de la A.T.M. Reiffeisensi mi-au mai ramas bani in cont circa150 lei.Pe data de 1.05.2013 la interogare sold mi s-a aratat un sold de..-600 lei.
Consultand un functionar al bancii mi s-a spus ca am poprire pe salariu... Pentru lamuriri mi-a comunicat ca numai fiscul ma poate informa #-o.
Tin sa precizez ca nu am debit catre nimeni,cel putin din ceea ce stiu.
As dori sa stiu cine si in ce conditii imi poate face poprire si deasemeni daca se poateface fara stirea angajatorului.
Mentionez ca poprirea este cam 1/2din salariu.

In speranta ca am fost inteles va multumesc


Cu stima edigeorge
Cel mai recent răspuns: OvidiuDanut , utilizator 00:00, 3 Mai 2013
edigeorge a scris:

Buna seara,am o nelamurire:
In data de 28.04.2013 am scos bani de la A.T.M. Reiffeisensi mi-au mai ramas bani in cont circa150 lei.Pe data de 1.05.2013 la interogare sold mi s-a aratat un sold de..-600 lei.
Consultand un functionar al bancii mi s-a spus ca am poprire pe salariu... Pentru lamuriri mi-a comunicat ca numai fiscul ma poate informa #-o.
Tin sa precizez ca nu am debit catre nimeni,cel putin din ceea ce stiu.
As dori sa stiu cine si in ce conditii imi poate face poprire si deasemeni daca se poateface fara stirea angajatorului.
Mentionez ca poprirea este cam 1/2din salariu.

In speranta ca am fost inteles va multumesc


Cu stima edigeorge


Daca v a spus ca va poate lamuri fiscul atunci mergeti la fisc pt ca poate fi la mijloc o creanta bugetara. Se poate popri direct contul bancar fara instiintarea angajatorului. 1/2 din salariu daca nu mai aveti si alte popriri in curs este nelegal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Popriri alex214 alex214 buna, am si eu o nelamurire sa va explic de la inceput. pe 24 decembrie, verisoara mea, mia trimis banii folosind transfer elecronic din contul ei bancar ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu papoyashu papoyashu Buna ziua, am si eu o nelamurire! Mama mea are poprire pe salariu din cauza unei banci neplatite, in conditiile in care salariu il primeste prin virament ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare nedepusa in termen Florin_Ionut Florin_Ionut Buna ziua! La mijlocul anului 2014, o societate de recuperare creante a obtinut o incuvintare a executarii silite la o instanta dintr-un judet in care nu mai ... (vezi toată discuția)