Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire pe salariu....!
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire pe salariu....!

Buna seara,am o nelamurire:
In data de 28.04.2013 am scos bani de la A.T.M. Reiffeisensi mi-au mai ramas bani in cont circa150 lei.Pe data de 1.05.2013 la interogare sold mi s-a aratat un sold de..-600 lei.
Consultand un functionar al bancii mi s-a spus ca am poprire pe salariu... Pentru lamuriri mi-a comunicat ca numai fiscul ma poate informa #-o.
Tin sa precizez ca nu am debit catre nimeni,cel putin din ceea ce stiu.
As dori sa stiu cine si in ce conditii imi poate face poprire si deasemeni daca se poateface fara stirea angajatorului.
Mentionez ca poprirea este cam 1/2din salariu.

In speranta ca am fost inteles va multumesc

Cu stima edigeorge
edigeorge a scris:

Buna seara,am o nelamurire:
In data de 28.04.2013 am scos bani de la A.T.M. Reiffeisensi mi-au mai ramas bani in cont circa150 lei.Pe data de 1.05.2013 la interogare sold mi s-a aratat un sold de..-600 lei.
Consultand un functionar al bancii mi s-a spus ca am poprire pe salariu... Pentru lamuriri mi-a comunicat ca numai fiscul ma poate informa #-o.
Tin sa precizez ca nu am debit catre nimeni,cel putin din ceea ce stiu.
As dori sa stiu cine si in ce conditii imi poate face poprire si deasemeni daca se poateface fara stirea angajatorului.
Mentionez ca poprirea este cam 1/2din salariu.

In speranta ca am fost inteles va multumesc

Cu stima edigeorge

Daca v a spus ca va poate lamuri fiscul atunci mergeti la fisc pt ca poate fi la mijloc o creanta bugetara. Se poate popri direct contul bancar fara instiintarea angajatorului. 1/2 din salariu daca nu mai aveti si alte popriri in curs este nelegal.