Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cuantum amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cuantum amenda

Bună!Cuantumul unei amenzi aferente unei contravenţii rutiere poate fi limitat de venitul contravenientului?Persoana în cauză este elev,clasaXII.Mulţumesc,respect,Lehel.
Nu, cuantumul amenzii nu este limitat la nivelul veniturilor contravenientului .. Cuantumul amenzii este stabilit prin act normativ..