avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

buna ziua.am o problema care ma framanta.am o firma de 5 angajati si pe unul vreau sa-l concediez cu drept la somaj,deci restructurez.mi s-a prezentat cand l-am anuntat cu un articol din contractul colectiv de munca la nivel national in care spune ca sunt obligata la plata unui salariu compensator.este vorba de art. 78.tin sa mentionez ca nu este angajat cu contract colectiv ci este cu contract individual.
as dori sa stiu daca i se cuvine legal acest salariu sau cum as putea face sa fie bine.
multumesc
Cel mai recent răspuns: gaby_ngs , utilizator 19:06, 2 Noiembrie 2009
Daca salariatul respectiv este concediat in baza art 65 din codul muncii (adica din motive ce nu tin de persoana salariatului), atunci va beneficia de minim un salariu compensator conform art 78 din CCMUNN.
Daca la nivel de ramura in domeniu in care va desfasurati activitatea este incheiat CCM (la vivel de ramura) se acorda numarul de salarii compensatorii prevazute acolo.
lbogdan a scris:

tin sa mentionez ca nu este angajat cu contract colectiv ci este cu contract individual.


Fiecare salariat a fost angajat in temeiul unui contract intuitu personae, respectiv in temeiul unui contract individual de munca.

Prevederile din contractul colectiv de munca unic la nivel national se aplica tuturor angajatilor.
In conformitate cu prevederile CCMUNN:
Art. 3. - (1) Clauzele contractelor colective de muncă produc efecte după cum urmează:
a) pentru toţi salariaţii încadraţi în unităţile din ţară, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, român sau străin/mixt), în cazul contractelor colective de muncă la nivel naţional;
b) pentru toţi salariaţii încadraţi în toate unităţile din ramura de activitate pentru care s-a încheiat contractul colectiv de muncă, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, român sau străin/mixt);
c) pentru toţi salariaţii încadraţi la angajatorii care fac parte din grupul de unităţi pentru care s-a încheiat contractul colectiv de muncă la acest nivel, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, român sau străin/mixt);
d) pentru toţi salariaţii angajatorului, în cazul contractelor colective de muncă încheiate la nivel de unitate, indiferent de forma de capital social (de stat sau privat, român sau străin/mixt).
lbogdan a scris:

buna ziua.am o problema care ma framanta.am o firma de 5 angajati si pe unul vreau sa-l concediez cu drept la somaj,deci restructurez.mi s-a prezentat cand l-am anuntat cu un articol din contractul colectiv de munca la nivel national in care spune ca sunt obligata la plata unui salariu compensator.este vorba de art. 78.tin sa mentionez ca nu este angajat cu contract colectiv ci este cu contract individual.
as dori sa stiu daca i se cuvine legal acest salariu sau cum as putea face sa fie bine.
multumesc


Da, i se cuvine legal acest salariu ... Coroborati prevederile art.78 alin.1 CCMN, art.247 C.mun. , art.67 C.mun. si o sa vedeti ca trebuie sa-i acordati acest salariu.
2007_rozi a scris:

Daca salariatul respectiv este concediat in baza art 65 din codul muncii (adica din motive ce nu tin de persoana salariatului), atunci va beneficia de minim un salariu compensator conform art 78 din CCMUNN.
Daca la nivel de ramura in domeniu in care va desfasurati activitatea este incheiat CCM (la vivel de ramura) se acorda numarul de salarii compensatorii prevazute acolo.


Am o intrebare:
Sunt disponibilizat in conditiile de mai sus, dar d-l Director a spus ca nu beneficiez de salariu compensator ca nu este concediere colectiva. Desi in preaviz este specificat acest lucru. Ce trebuie sa fac???

Alte discuții în legătură

Salariu compensatoriu madalina85 madalina85 Buna ziua, Am si eu o nedumerire.Tocmai am fost concediat pe motiv ca \"firma nu-si mai permite sa ma tina si s-a desfiintat postul meu\".Eu stiam cam am ... (vezi toată discuția)
Compensatie 15% din brut / concediu maternitate andira andira Buna ziua, Va rog, am doua intrebari: in ce conditii pot beneficia de compensarea de 15% din brut, pe minim 6 saptamani din durata concediului de ... (vezi toată discuția)
Societatile care nu au ccm(cu mai putin de 21 salariati) nu sunt obligate la plata saariului compensator? ralucat32 ralucat32 Buna ziua. Va rog sa imi raspunde-ti la aceasta intrebare. Am mai postat-o dar nu am primit raspuns daca este sau nu obligata societatea. In urma ... (vezi toată discuția)