Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Plata onorariu expertize tehnice judiciare.
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Plata onorariu expertize tehnice judiciare.

buna ziua.trebuie sa vina un expert sa evalueze casa si terenul si trebuie sa platesc expertiza in valoare de 500r,dar nu stiu unde sa o platesc.avocatul mi-a zis ca la cec.daca ma duc acolo,pe ce nume o platesc?pe al expertului sau pe cel al reclamantului?va multumesc.
Solicitati expertului responsabil sa va indice contul in care urmeaza sa fie virata suma
Suma reprezinta contravaloare exepertiza,pe cale de consecinta urmeaza sa revina de drept executantului expertizei
Onorariul de expert se plateste in contul Biroului Local de Expertize la o unitate CEC.

Trebuie insa sa cunoasteti acest cont. Il gasiti pe portalul instantelor, la sediul instantei, chiar si unitatile CEC il mai cunosc - cel putin in Bucuresti.

Suma nu se depune direct in contul expertului.

Suma o consemnati pe numele dvs, indicand numarul dosarului, instanta si numele expertului.
Contul Biroului local de expertize tehnice judiciare este afisat la sediul acesteia.
De regula, contul este cunoscut si la sediul filialelor CEC din toata tara, birourile locale de expertiza avand conventii incheiate cu acestea.
Expertul primeste adresa de desemnare de la instanta de judecata, in care trebuie sa se mentioneze inclusiv faptul ca onorariul provizoriu in suma de .... lei a fost depus cu chitanta nr. .....
Chitanta de plata a onorariului provizoriu se depune la dosarul cauzei, de catre partea in proces care a efectuat plata, in termen de 5 zile de la nominalizarea expertului de catre instanta de judecata.
Expertul verifica depunerea onorariului provizoriu si nu este obligat sa inceapa demersurile pentru efectuarea expertizei tehnice judiciare, daca onorariul provizoriu fixat de catre instanta de judecata, nu este depus in contul biroului local pentru expertize tehnice judiciare, pe numele expertului, cu indicarea dosarului pentru care se efectueaza expertiza tehnica si a partilor implicate in dosar.
multumesc.mai am o nelemurire.aceasta suma reprezinta onorariu expertului iar dupa aia se plateste expertiza?de fapt ce reprezinta o expertiza?din cate stiu ce face evaluarea imobilului,a terenului de sub el si a terenului din jur?iar dupa aia se plateste si 3% din valoare expertixei?va rog sa-mi explicati mai bine.va multumesc.
Onorariul expertului reprezinta c/v expertizei incuviintate de catre instanta de judecata .