Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Control RAR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Control RAR

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt drepturile pe care le am in cazul in care sunt oprit de un control facut de laboratorul mobil RAR.

Sunt posesorul a doua masini Dacia 1310 pe care le am ca si masini de hobby si sunt foarte ingrijite. Pe de alta parte stiu ca acestea sunt cele mai "vanate" de catre aceste controale. Numerosi cunoscuti ai mei au fost opriti si unora le-au fost suspendate taloanele.

Suspectez ca uneori cei de la RAR intentionat au aparatele de masura dereglate, cum ar fi cel de noxe, pt a putea ridica aceste taloane. Am patit cu cei de la RAR o situatie asemanatoare care ma face sa cred asta. Nu intru in detalii pt ca as lungi prea mult postare. Daca este nevoie, pot detalia.

Revenind la cele de mai sus:
Am dreptul sa solicit certificatul metrologic care atesta ca acel aparat de verificat noxe este in parametri normali de functionare?
Si eventual ce alte drepturi mai am si ce as mai putea solicita de la ei pt a ma putea pazi de aceste incidente?

Va multumesc.
payty, utilizator
Pe viitor daca veti mai fi oprit pt control RAR si aveti ITP-ul valabil,puteti refuza verificarea!
Aceste controale nu vizeaza autovehiculele care indeplinesc conditiile tehnice,conform reglementarilor in vigoare la aceea data!
remus11, utilizator
Refuzul verificarii conduce automat la blocarea numarului de inmatriculare autovehicul in baza de date RAR,ceea ce conduce la restrictionarea dreptului de utilizare auto pe drumurile publice
Eu nu m-am gandit sa refuz controlul, dar as vrea sa stiu ce pot face in cazuri de acest gen, pt ca la ITP ies noxele perfect (motoarele sunt in perfecta stare de functionare).

@remus11, o masina poate avea itp-ul valabil si sa scoata fum cat un furnal de la combinatul siderurgic galati.:)

controalele RAR in trafic se fac insotite de echipaj de politie si nu poti refuza controlul, in caz contrar beneficiezi de

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
(2) Amenda contravenţională prevăzută la alin.(1) se aplică şi conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 6 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.d).

Art.108. - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
d) 6 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnică a acestuia;
ynocentta a scris:

Refuzul verificarii conduce automat la blocarea numarului de inmatriculare autovehicul in baza de date RAR,ceea ce conduce la restrictionarea dreptului de utilizare auto pe drumurile publice

Totusi parerea mea este sa nu inducem in eroare persoanele care se afla in astfel de situatii.
Refuzul de a permite verificarea tehnica in trafic se sanctioneaza cu amenda si puncte penalizare conform art 108 oug 195/2002, fara ai fi retrase certificatul de inmatriculare sau placutele de inmatriculare!Mentiunea refuzului verificarii tehnice in trafic se face in baza de date RAR-ului,cu scopul de a acorda "o atentie deosebita" la urmatoarea verificare tehnica a autovehiculuiui respectiv!

@remus11, o masina poate avea itp-ul valabil si sa scoata fum cat un furnal de la combinatul siderurgic galati.

controalele RAR in trafic se fac insotite de echipaj de politie si nu poti refuza controlul, in caz contrar beneficiezi de

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
(2) Amenda contravenţională prevăzută la alin.(1) se aplică şi conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 6 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.d).

Art.108. - (1) Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
d) 6 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:
1. refuzul de a permite imobilizarea vehiculului sau verificarea tehnică a acestuia;

Intradevar ,daca refuzi verificarea tehnica in trafic vei fi sanctionat in baza textelor de mai sus,dar asta nu inseamna ca nu poti refuza verificarea.
Este de preferat o amenda in locul plimbarilor pe la RAR si politie pentru recuperarea actelor,basca ca tot primesti amenda si daca accepti verificarea RAR-ului!
remus11, utilizator