Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Mandat de arestare - termen de emitere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Mandat de arestare - termen de emitere

Buna ziua, as dori sa stiu daca se poate, in cat timp de la o condamnare definitiva se va pune in aplicare mandatul de arestare.Va multumesc
Incepand de la cateva ore de la pronuntarea hotararii si pana la cateva zile.
Mandatul de arestare se emite de judecatorul delegat al instantei de executare, in ziua ramanerii definitive a hotararii de condamnare la instanta de fond sau dupa primirea extrasului hotararii, in situatia in care hotararea a ramasa definitiva la o instanta superioara.

In cazul in care hotararea a ramas definitiva in fata unei instante superioare, aceasta trimite un extras al hotararii, cu datele necesare punerii in executare, in ziua pronuntarii hotararii de condamnare.

In cazul in care condamnatul se afla in libertate, pe langa mandatul de arestare, judecatorul delegat, emite si un ordin prin care interzice condamnatului sa paraseasca tara.