Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aplicare OG11/2013
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aplicare OG11/2013

Doresc sa aflu daca o societate comerciala care detine un contract de leasing pentru o autoutilitare de 3,5 t. are nevoie de licenta de transport si soferul care o conduce de certificat de calificare. Mentionez faptul ca aceasta utilitara este folosita exclusiv pentru aprovizionarea magazinului detinut de societate..
Din cate am inteles art. nou introdus 111 se refera la transportul contra cost dar la "Art. 18. - Prevederile privind accesul la transportul rutier în cont propriu se aplică întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere a căror masă totală maximă autorizată, inclusiv remorca/semiremorca, depăşeşte 2,4 tone, cu autovehicule având cel puţin 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului auto, destinate prin construcţie şi echipate pentru transportul de persoane, respectiv întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere care se deplasează fără încărcătura." m-au incurcat. Va rog sa ma ajute si pe mine cineva . Multumesc

Nu ma poate ajuta nimeni?

CMARGARIT a scris:

Doresc sa aflu daca o societate comerciala care detine un contract de leasing pentru o autoutilitare de 3,5 t. are nevoie de licenta de transport si soferul care o conduce de certificat de calificare. Mentionez faptul ca aceasta utilitara este folosita exclusiv pentru aprovizionarea magazinului detinut de societate..
Din cate am inteles art. nou introdus 111 se refera la transportul contra cost dar la "Art. 18. - Prevederile privind accesul la transportul rutier în cont propriu se aplică întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere a căror masă totală maximă autorizată, inclusiv remorca/semiremorca, depăşeşte 2,4 tone, cu autovehicule având cel puţin 9 locuri pe scaune, inclusiv locul conducătorului auto, destinate prin construcţie şi echipate pentru transportul de persoane, respectiv întreprinderilor care efectuează operaţiuni de transport rutier în cont propriu cu vehicule rutiere care se deplasează fără încărcătura." m-au incurcat. Va rog sa ma ajute si pe mine cineva . Multumesc