Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a copilui
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a copilui

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea problema:voi naste in sept. dar sunt deja inconcediu pentru cresterea copilui pana in17 martie2010.Vreau sa stiu cand voi intra in al doilea concediu, in sept (cand nasc )sau dupa ce expira primul? daca intru in sept pot sa-mi iau mai intai cele 126 de zile date prin lege?Multumesc
iliutana, utilizator
Parerea noastra este ca cele doua concedii nu se pot suprapune, sau chiar daca se suprapun, beneficiile acestora nu pot fi date pentru ambele concedii.De obicei trebuie sa expire primul si apoi incepe al doilea.In ceea ce privesc cele 126 de zile, fiind chiar acum in concediu, acestea nu-si mai au sensul.