Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare nume copii
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare nume copii

Buna ziua, sunt divortata ,singur tutelar al celor doi copii minori pe care ii am,locuiesc in Uk cu tot cu copii si as dori sa schimb numele copiilor cu numele meu.Va rog sa-mi spuneti daca se poate face asta si as vrea sa stiu daca se poate face aici la Ambasada Romaniei.Multumesc!
Consultati prevederile si procedura descrise de Ordonanta de Guvern 41/2013 .

La art 7:
" ART. 7
(1) Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupa caz, de
parinti sau, cu incuviintarea autoritatii tutelare, de tutore. Daca parintii
nu se inteleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotari
autoritatea tutelara.
(2) Cand cererea de schimbare a numelui minorului este facuta de catre
unul dintre parinti, este necesar acordul celuilalt parinte, dat in forma
autentica. Acordul nu este necesar in cazul in care celalalt parinte este pus
sub interdictie ori este declarat judecatoreste disparut sau decazut din
drepturile parintesti.
(3) In cazul in care minorul a implinit varsta de 14 ani, cererea va fi
semnata si de acesta. "

Inistitutia care preia cererea de schimbare de nume este definita la art. 6:
" ART. 6
(1) Persoana care solicita schimbarea numelui pe cale administrativa va
depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor,
denumit in continuare serviciu public, aflat in subordinea consiliului local
al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti,
in a carui raza teritoriala isi are domiciliul. ".
Pe langa cerere mai aveti nevoie de ceva acte, n-o sa rezolvati prin ambasada, dar cred ca le puteti trimite prin curier/posta.
Aveti nevoie de acordul tatalui si de motive temeinice. daca nu aveti acordul tatalui, cu Autoritatea tutelara trebuie discutat personal.
La cerere trebuie anexate:
– copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
– un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
– copie de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, în situatia în care parintii nu se înteleg cu privire la schimbarea numelui copiilor lor minori, precum si atunci când cererea de schimbare a numelui este facuta, pentru minorii si persoanele puse sub interdictie judecatoreasca, de catre tutore;
– certificatele de cazier judiciar si cazier fiscal ale solicitantului;
– orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale.

[ link extern ]

Cererea de schimbare a numelui se va depune la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor aflat în subordinea consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti, în a carui raza teritoriala aveti domiciliul personal sau prin imputernicit cu procura speciala.
Cererea privind pe cetateanul român cu domiciliul în strainatate se depune la primaria ultimului domiciliu avut în România, iar daca nu a avut vreodata domiciliul în România – la Primaria Sectorului 1 al Municipiului Bucuresti.
La cerere trebuie anexate actele mentionate mai sus de gi-jane2.