Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consecintele demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consecintele demisiei

Fiti amabili si spuneti-mi ce consecinte urmeaza sa suporte un angajat (atat financiare cat si legale) daca isi prezinta demisia dintr-un contract de munca pe perioada determinata, iar aceasta perioada nu a expirat inca? Care este legea ce stipuleaza aceste obligatii si drepturi? Mentionez faptul ca acel contract a fost incheiat in baza Legii 116/2002, mai exact tineri singuri cu copii in intretinere. Multumesc anticipat
1. Este vorba despre Legea nr. 116/2002 privind prevenirea şi combaterea marginalizării sociale si nu despre Legea nr.162/2002

2. Legea nu prevede nicio sanctiune cu privire la situatia in care angajatul isi da demisia si nici Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 116/2002 privind prevenirea şi combaterea marginalizării sociale
Multumesc frumos. Dar nici pt. angajator nu deroga anumite ``consecinte nefaste`` in urma demisiei?
Ar trebui sa vedeti ce este prevazut in conventia de solidaritate, in acest sens ...
Merci!