avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consecintele demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consecintele demisiei

Fiti amabili si spuneti-mi ce consecinte urmeaza sa suporte un angajat (atat financiare cat si legale) daca isi prezinta demisia dintr-un contract de munca pe perioada determinata, iar aceasta perioada nu a expirat inca? Care este legea ce stipuleaza aceste obligatii si drepturi? Mentionez faptul ca acel contract a fost incheiat in baza Legii 116/2002, mai exact tineri singuri cu copii in intretinere. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ok_violette , utilizator 18:46, 7 Mai 2013
1. Este vorba despre Legea nr. 116/2002 privind prevenirea şi combaterea marginalizării sociale si nu despre Legea nr.162/2002

2. Legea nu prevede nicio sanctiune cu privire la situatia in care angajatul isi da demisia si nici Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 116/2002 privind prevenirea şi combaterea marginalizării sociale
Multumesc frumos. Dar nici pt. angajator nu deroga anumite ``consecinte nefaste`` in urma demisiei?
Ar trebui sa vedeti ce este prevazut in conventia de solidaritate, in acest sens ...
Merci!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Baza de calculul cas, somaj inlineasofa inlineasofa Care sunt solutii legale pentru o societatea comerciala de a diminua baza de calculul a CAS Angajat, CAS Angajator, Somaj Angajat, Somaj Angajator si Sanatate ... (vezi toată discuția)
Conventie absolvent delia1988 delia1988 am angajat un absolvent cu conventie la AJOFM in anul 2012. Este in Concediu crestere copil de 1,5 ani. Intrebare: la data incheierii conventiei trebuia sa-l ... (vezi toată discuția)
Subventie de la ajofm pentru absolventi ani355 ani355 Bună ziua, Vă rog să-mi indicaţi de unde pot descărca formularele privind stimularea angajatorilor pentru încadrarea în muncă a absolvenţilor ... (vezi toată discuția)