Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuzarea judecatorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuzarea judecatorului

buna ziua

am o problema. am initiat un proces pentru stabilirea unui program de vizita a fetitei mele , care se afla in grija fostei mele sotii.Deoarece parata are un avocat renumit iar eu ma reprezint singur am observat ca Judecatoarea are o atitudine ostila fata de mine , aici avand o mare influenta si experienta de viata a acestei Judecatoare , pentru ca se stie ca a avut o casnicie chinuita si a avut un divort cu scantei.Am fost amenintat in sedinta de judecata ca ma va pune la punct , se rasteste la mine de fiecare data cand doresc sa spun ceva..
Cum pot cere recuzarea acestei judecatoare? Pentru atitudine ostila pot cere recuzarea acesteia?
Potrivit art. 27 din Codul de procedura civila, judecatorul poate fi recuzat >
1. cind el, sotul sau, ascendentii ori descendentii au vreun interes in judcara pricinii sau cind este sot, ruda saua fin pin la al patrulea grad inlcusiv, cu vreuna din parti;
2. cind el este sot, ruda saua fin in linie directa ori in linie colaterala, pina la al patrulea grad inclusiv, cu avocatul sau mandatarul unei parti sau daca este casatorit cu fratele ori sora sotului uneia din aceste persoane
3.cind sotul in viata si nedespartit este ruda sau afin a uneia din parti, pin la gradul al patrulea inclusiv, sau daca, fiind incetat din viata ori despartit, au rams copii;
4. daca el, sotul sau rudele lor pina la al patrulea grad inclusiv au o pricina asemanatoare cu cea care se judeca sau daca au o judecata la instanta unde una din parti este judecator
5. daca intre aceleasi persoane si una din parti a fost o judecata penala in timp de 5 ani inaintea recuzarii
6.daca este tutore sau curator al uneia dintre parti
7.daca si-a spus parerea cu privire la pricina care se judeca
8.daca a primit de la una din parti daruri sau fagaduieli de daruri ori altfel de indatoriri
9.daca este vrajmasie intre el,sotul sau una din rudele sale pina la al patrulea grad inclusiv si una din parti,sotii sau rudele acestora pina la gradul al patrulea inclusiv.
Ne tot intrbam cand sistemul judiciar din Romania va inpune interdictia persoanelor (altele decat specialistii) sa se reprezinte singure in instante? Credem ca aveti nevoie de avocat si aceasta inainte de a pierde procesul.Da, se poate cere recuzarea judecatorului sau stramutarea cauzei, numai ca motivatiile trebuie foarte bine argumentate.
Din pacate legea nu prevede printre motivele de recuzare atitudinea ostila. Ati putea sa o recuzati daca s-a antepronuntat asupra pricinii, sau daca ete ruda cu vreuna dintre parti. Pentru integralitatea situatiilor in care se poate cere recuzarea unui judecator consultati art 24 si art 27 din C.proc.civ. Insa fara sa aveti un motv temeinic care sa se incadreze intr-una din situatiile legale nu va recomand sa o faceti. Cererea de recuzare va va fi respinsa si atunci atitudinea ei va fi cu atat mai ostila.. Ganditi-va ca poate ar trebui sa apelati si dv la ajuorul unui avocat si astfel sa compensati si sa echilibrati situatia.

Cu sima,

Av. Julia Watkins
Si eu va sfatuiesc sa nu recuzati.
Indiferent de ce spune legea, institutia recuzarii este mai mult formala la noi. Instantele au tendinta de a se apara reciproc in cazul recuzarii decat de a aplica legea. Ganditi-va ca instanta care judeca cererea de recuzare, este de acelasi grad cu instanta pe care o recuzati (pe romaneste este un coleg sau o colega a instantei pe care o recuzati).
Astfel veti ajunge inapoi la aceiasi instanta, si , chiar daca isi va schimba atitudinea si nu va mai fi ostila , o va face doar ca sa aveti impresia ca a "resimtit" atat faptul ca ati depus o cerere de recuzare cat si criticile pe care i le-ati adus cu ocazia recuzarii, dar rezultatul procesului va fi acelasi!
calin_pop2000 a scris:

buna ziua

am o problema. am initiat un proces pentru stabilirea unui program de vizita a fetitei mele , care se afla in grija fostei mele sotii.Deoarece parata are un avocat renumit iar eu ma reprezint singur am observat ca Judecatoarea are o atitudine ostila fata de mine , aici avand o mare influenta si experienta de viata a acestei Judecatoare , pentru ca se stie ca a avut o casnicie chinuita si a avut un divort cu scantei.Am fost amenintat in sedinta de judecata ca ma va pune la punct , se rasteste la mine de fiecare data cand doresc sa spun ceva..
Cum pot cere recuzarea acestei judecatoare? Pentru atitudine ostila pot cere recuzarea acesteia?

Atitudinea ostila a judecatoarei poate fi echivalenta unei antepronuntari.O lipsa de impartialitate si o vatamare vadita a drepturilor si intereselor dvs legitime.O piedica la accesul efectiv la justitie datorita intimidarii pe care o cauzeaza persoanei dvs.

Judecatorii nu au dreptul de a se antepronunta.Depinde ce afirmatii face si cum le veti proba.
Daca atitudinea judecatoarei e ostila nu prea vad ce aveti de pierdut.Poate reusiti sa renunte ea de buna voie la dosar daca reusiti sa va exercitati drepturile in mod legal.
De la o chestiune minora de acest fel, se poate ajunge la blocarea pentru o perioada destul de indelungata a dosarului pe cai legale.Si cand spun asta nu ma refer la admiterea cererii de recuzare.
Eu cred ca daca doriti sa faceti o cerere de recuzare trebuie sa va bazati pe antepronuntarea instantei dar va fi greu sa dovediti acest lucru.Aveti art 27 pct 7 C. pr. civ. pe care sa va intemeiati cererea de recuzare.
Mai departe, motivele in fapt le puteti evoca singur.

avocat Claudiu Lascoschi