avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere pierdut,ce pot face pentru ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere pierdut,ce pot face pentru obtinerea unui nou pasaport in strainatate?

Buna ziua,ma numesc Tache Florin,locuiesc in Dublin.
Am planuit o calatorie in Spania de pe 9 Iulie pana pe 23 Iulie,insa pasaportul imi expira pe 25 Iulie.
Se poate calatori folosind Cartea de Identitate?
Am inteles ca pentru reinoirea pasaportului sunt necesare acte precum :
-Certificatul de nastere
-Cartea de identitate
-Pasaportul vechi

In urma cu 2 ani,insa,am pierdut certificatul de nastere,ce pot face in acest caz?
Am fost indrumat de catre cineva sa merg la ambasada pentru a obtine o procura pentru imputernicirea cuiva din Romania,cineva care sa mearga la Starea Civila pentru eliberarea unui duplicat,dupa care sa mi-l trimita,insa cam cat dureaza acest proces?
Mutlumesc anticipat,
Florin

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere pierdut,ce pot face pentru obtinerea unui nou pasaport in strainatate? hunktiger hunktiger Buna ziua,ma numesc Florin,locuiesc in Irlanda. Am planuit o calatorie in Spania de pe 9 Iulie pana pe 23 Iulie,insa pasaportul imi expira pe 25 Iulie. Se ... (vezi toată discuția)
Pasaport shailaflorina shailaflorina buna seara..ma numesc Florina si locuiesc de 4 ani in Spania. Cand am venit aici, am venit doar cu buletinul, si eu, si perechea mea. In curand voi naste aici ... (vezi toată discuția)
Buna seara; locuiesc in spania buletinul imi expira in vara si ... anatanase86 anatanase86 Buna seara; Locuiesc in Spania buletinul imi expira in vara si mi-a expirat si pasaportul de un an si ceva si as vrea sa imi scot altul si cu aceasta ocazie am ... (vezi toată discuția)