Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autorizatie de circulatie provizorie auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autorizatie de circulatie provizorie auto

BUNA ZIUA!Am cumparat o masina adusa din Germania si a fost scos un set de numere rosii din bucuresti.Eu locuiesc in Braila.de unde pot scoate alte numere provizorii si ce documente imi trebuiesc?Va multumesc.
carmen01011958, moderator
de la SRPCIV Braila.

Ordinul 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor

Art. 16. -
(1) Autorizatia de circulatie provizorie se elibereaza in baza urmatoarelor documente:
a) cererea solicitantului;
b) dovada asigurarii obligatorii de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule, in termenul de valabilitate a acesteia;
c) dovada platii taxei de autorizare provizorie a circulatiei;
d) copii ale documentelor care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului;
e) actul de identitate al solicitantului, in original si in copie, sau, in cazul persoanei juridice, documentele care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie;
f) dovada platii contravalorii placutelor cu numar provizoriu si a garantiei de returnare a acestora;
g) dovada platii contravalorii autorizatiei de circulatie provizorie;
h) copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania, cu exceptia primei autorizari.
(2) Documentul original prevazut la alin. (1) lit. e) se restituie pe loc, dupa confruntarea copiei cu acesta.
Ce pot face in cazul in care fostul proprietar nu mi-a dat declaratia vamala? Sunt la a doua autorizare.
costin_tat a scris:

Ce pot face in cazul in care fostul proprietar nu mi-a dat declaratia vamala? Sunt la a doua autorizare.

Nu aveti nevoie de declaratie vamala daca tara de provenienta este Germania!
Se achita vreo taxa la administratia financiara(primaria) de pe raza localitatii de domiciliu?Va multumesc pentru raspuns
Ce pot face daca nu mai am placutele de inmatriculare din germania? Am inteles ca trebuiesc predate cand inmatriculezi definitiv autoturismul. Exista o cale de rezolvare?