Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie invaliditate

Buna ziua,
Conform Codului Muncii `` CIM inceteaza la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate ``.
Intrebarea mea este urmatoarea: ce face angajatorul cu salariatul din momentul in care se cumuleaza cele 183 de zile de concediu medical, i se elibereaza decizia medicala ( nu mai primeste certificat medical ) si pina la momentul eliberarii deciziei de pensionare de catre casa de pensii?
Multumesc
Pentru respectarea prevederilor art. 56 din Codul muncii, salariatul poate face cerere de concediu fara plata, pe care sa o aprobe angajatorul, urmand ca la comunicarea deciziei de pensionare, CIM sa inceteze de drept in baza art. 56 alin. (1) lit. c).
ContSters233678, utilizator
Are posibilitatea aplicarii prevederilor art.61 lit.c C.mun. ...
e o procedura cam greoaie.... si care nu prea reflecta `` realitatea ``
Asta este .. nici solutia cu trimiterea in CFP nu cred ca este buna , intrucat pe aceasta perioada salariatul nu are niciun venit si nici nu este asigurat.
Art. 61 lit. c) Codul muncii se refera la situatia in care salariatul nu-si poate indeplini atributiile corespunzatoare unui anumit loc de munca, dar ar putea ocupa alt loc de munca.
In acest caz, angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate, compatibile cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii, iar in situatia in care nu dispune de astfel de locuri de munca, are obligatia de a solicita sprijinul agentiei teritoriale de ocupare a fortei de munca.
Daca salariatul a fost incadrat in gradul I sau II de invaliditate, inseamna ca si-a pierdut total capacitatea de munca si nu ar putea ocupa un alt loc de munca.

O alta solutie ar fi incetarea CIM ca urmare a acordului partilor (art. 55 lit. b).