Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensie invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensie invaliditate

Buna ziua,
Conform Codului Muncii `` CIM inceteaza la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate ``.
Intrebarea mea este urmatoarea: ce face angajatorul cu salariatul din momentul in care se cumuleaza cele 183 de zile de concediu medical, i se elibereaza decizia medicala ( nu mai primeste certificat medical ) si pina la momentul eliberarii deciziei de pensionare de catre casa de pensii?
Multumesc
Codul Muncii prevede expres data incetarii c.i.m. in cazul in care o persoana se pensioneaza pe un grad de invaliditate.- data comunicarii deciziei de pensionare in cazul pensiei de invaliditate