Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... SRL-D
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

SRL-D

Revin cu o alta problema ptr srl-d, deoarece cei de la AIPPIMM nu ma prea lamuresc
-dati-mi un raspuns exact:
-am un srl-d cu 2 salariati(unul cu 8 ore, altul cu 2 ore), din 01.06.2013-vreau sa trec ambi salariati cu 2 ore ,pe perioada nedeterminata-astfel nu pierd calitatea de srl-d, DAR-mai beneficiez de scutirea de plata la contributia de asigurari sociale?
mentionez ca nu am obtinut alte facilitati?
multumesc

nu va pierdeti facilitatile acordate, cu conditia respectarii prev. art. 4 lit.b din OUG 6/2011 b) să angajeze cu contract de muncă pe durată nedeterminată şi să menţină în activitate cel puţin 2 salariaţi de la momentul obţinerii facilităţilor prevăzute la art. 5 lit. a) şi/sau b) şi/sau c) până la pierderea calităţii de microîntreprindere aparţinând întreprinzătorului debutant;
facilitatile acordate la art. 5 lit. c) scutirea de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate de angajatori, potrivit legii, pentru veniturile aferente timpului lucrat de cel mult 4 salariaţi, angajaţi pe perioadă nedeterminată.
La lit b) a art 4 continutul complet este:
b) să angajeze, cu contract de muncă pe durată nedeterminată, cu normă întreagă şi să menţină în activitate cel puţin 2 (doi) salariaţi de la momentul obţinerii facilităţilor menţionate la art. 5 lit. a) şi/sau b) şi/sau c) din OUG nr. 6 din data de 09.02.2011, până la pierderea calităţii de microîntreprindere aparţinând întreprinzătorului debutant;

La reducerea normei de lucru nu mai beneficiaza de aceste facilitati.