avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass

Buna ziua ,

In 2011 am fost agent asigurari.
Pentru sumele primite am platit impozit 16 %.
Acum cateva zile am primit de la Casa de Asigurari de Sanatate un titlu executoriu prin care sunt obligat la plata unei sume de 5,5 % din venitul brut .
Este corecta decizia?
Suma nu trebuia retinuta la sursa ?
Mentionez ca sunt angajat cu carte de munca si daca eram obligat sa platesc 5,5% nu trebuia sa fiu anuntat in 2012 ?
Cel mai recent răspuns: iliesavinel , utilizator 14:19, 10 Mai 2013
Corecta decizia, corecta, daca in 2011 NU aveati contract de munca, trebuia platit si 5,5%.
O tara intreaga este in situatia dvoastra, ... unii inca habar nu au ce ii asteapta, din pacate.
Cine sa va fi anuntat? Este lege, noi cetateni, trebuie sa cunoastem legile.
Va multumesc pentru raspuns.
Mentionez ca in 2011( si in prezent ) eram angajat cu contract de munca la o societate comerciala .
Sa inteleg ca daca eram angajat nu trebuia platit 5,5% sau indiferent de conditia din 2011 ( angajat sau nu ) trebuia platit 5,5 % ?
Trebuia platit cass oricum (angajat /neangajat), cu precizarea ca daca nu erati angajat ati fi platit raportat la salariul minim pe economie chiar daca venitul brut era mai mic decat acesta.
Dar daca spuneti ca ati avut contract de munca in 2011, trebuia platit cass doar la venitul brut

Totusi, recitind, nu reiese clar din ce ati scris, daca:
- aveati contract de munca ca agent asigurari sau
- aveati contract de munca ca altceva si contract de colaborare ca agent de sigurari.
Banuiesc ca a 2-a varianta. Varianta in care, da, trebuia platit acel cass pentru sumele incasate..
Asa cum impozitul a fost retinut la sursa nu trebuia si ca cei 5,5 % sa fie retinuti tot la sursa ?
Dupa ce am depus declaratia 200 in aprilie 2012 aferenta anului 2011 nu trebuia sa vina instiintarea ca am de plata si CASS ?De ce vine la un an ?
La suma bruta se aplica impozit si cass - asa spune legea .
Este corect ?Eu consider ca NU .

eXEMPLU :
La o suma bruta de 38158 lei am achitat impozit 6105 lei .
La suma bruta de 38158 lei am de achitat CASS 2099 lei .

Ce fac eu , platesc CASS pe impozit ?

Corect era SUMA BRUTA - SANATATE = SUMA IMPOZABILA - IMPOZIT = NET


Mai am o intrebare : daca platesc cei 5,5 % sunt asigurat suplimentar la la sanatate ? deoarece fiind salariat sunt asigurat .
Daca ma duc la spital ma ingrijeste doi doctori ?

La internare in spital cere adeverinta de salariat , atunci pentru ce platesc cei 5,5 % din comision?

Luna viitoare o sa ma duc la casa de sanatate si o sa solicit adeverinta de asigurat pentru internare in spital si una pentru medicul de familie .

Sa vad raspunsul lor si daca medicul de familie ma considera asigurat .


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi salariale ContSters23466 ContSters23466 Sunt incadrata cu norma intreaga si contract pe durata nedeterminata cu salar de baza la institutie de stat unde mi se opreste lunar darile (CAS, CASS, somaj, ... (vezi toată discuția)
Contributie cass arendator cyan cyan O persoana care nu are alte venituri dar detine un teren agricol dat in arenda pentru care i se va retine incepand de la 01 ianuarie 2014 contributia ... (vezi toată discuția)
Plata cass pe 5 ani in urma acatanas acatanas Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: din anul 2002 pana in prezent sunt angajata cu CIM la o firma unde mi s-au platit regulat toate contributiile ... (vezi toată discuția)